Polski Ład. Zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych. Nowy termin na złożenie wniosku

Autor: PAP • Źródło: PAP08 sierpnia 2021 09:41

Polski ład to ogromne zmiany w przepisach podatkowych, jak również w sposobie naliczania i rozliczania składki zdrowotnej. Jedna z ważnych zmian dotyczy czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych.

Polski Ład. Będzie tylko miesiąc, żeby wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych Fot. Shutterstock
  • Polski Ład namiesza w składce zdrowotnej. Jak podaje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" będzie tylko miesiąc, żeby wystąpić o zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych
  • Jeśli wniosek zostanie złożony później ZUS zwyczajnie go nie rozpatrzy
  • To nie jedyna zmiana, jaką wprowadza Polski Ład. Nowe przepisy likwidują możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku
  • To nie koniec. Dotąd składka była w stałej kwocie około 380 zł. Od nowego roku zmieni się sposób jej naliczania

Tylko miesiąc na wniosek o zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych

Będzie tylko miesiąc, żeby wystąpić o zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych. Wniosku złożonego później ZUS nie rozpatrzy - wynika z projektu Polskiego Ładu - podaje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" wskazuje, że "zapisano w nim bowiem, że na przesłanie wniosku będzie tylko miesiąc od upływu terminu na złożenie rocznego zeznania PIT, czyli licząc od 30 kwietnia". "W efekcie zostanie tylko maj. W czerwcu będzie za późno" - napisano.

Czytaj także: Polski Ład spowoduje paraliż szpitali? Anestezjolodzy grożą zrywaniem kontraktów

Gazeta podała, że odkąd projekt Polskiego Ładu został opublikowany, jej redakcja jest "dosłownie zasypywana pytaniami od czytelników".

- Właściciele biur rachunkowych głowią się, co w praktyce będzie oznaczać uzależnienie wysokości składki zdrowotnej od podatkowego dochodu. I jak będzie potem ze zwrotem nadpłaconych należności? Czy po miesiącu od złożenia rocznego zeznania PIT nadpłatę przejmie już na zawsze budżet państwa? A jak ktoś będzie w tym czasie w szpitalu lub na urlopie - pytają. A może będzie ją można potrącić z bieżącymi zobowiązaniami wobec ZUS - dopytują - czytamy w "DGP".

Czytaj więcej: Koniec z odliczeniem składki zdrowotnej od podatku. Polski Ład wprowadza duże zmiany

Wskazano, że "będzie też problem, gdy przedsiębiorca po trzech czy czterech latach skoryguje zeznanie".

- Ordynacja podatkowa przewiduje na korektę rozliczeń pięć lat. Ale w projekcie Polskiego Ładu napisano, że jeśli nadpłata składek zdrowotnych zostanie raz oddana, to rozliczenie ma być uznane za +ostateczne+ - zwrócono uwagę.

Jak napisano, "czytelnicy obawiają się, że ta ostateczność +zwiąże im ręce+ i że jeżeli później skorygują roczne zeznanie PIT, to nie będą już mogli ponownie wystąpić o zwrot nadpłaty składki".

"DGP" ocenia, że "niepokojąco wygląda także termin przewidziany na oddanie nadpłaconych pieniędzy przez ZUS". "Ma być on liczony nie od momentu złożenia wniosku (co jest standardem w składkach i w podatkach), ale nie później niż w terminie trzech miesięcy, licząc od 30 kwietnia następnego roku. Wniosek: ZUS będzie miał na zwrot nadpłat czas do końca lipca, nawet gdy ktoś złoży wniosek w połowie lutego" - wskazano. 

Sprawdź: Polski Ład. Nowe przepisy podatkowe to duże zmiany m.in. lekarzy i pielęgniarek

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum