×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Polski Ład. Prezes NFZ: wysłaliśmy 30 tys. komunikatów do placówek medycznych ws. naliczania wynagrodzeń

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia08 stycznia 2022 17:57Aktualizacja: 08 stycznia 2022 19:21

Dziś wysłaliśmy 30 tys. komunikatów - do 30 tys. podmiotów medycznych trafiła informacja wyjaśniająca funkcjonowanie nowego rozporządzenia ministra finansów. Chodzi o to, wynagrodzenia były naliczane w prawidłowy sposób - mówił na konferencji prasowej prezes NFZ Filip Nowak.

Polski Ład. Prezes NFZ: wysłaliśmy 30 tys. komunikatów do placówek medycznych ws. naliczania wynagrodzeń
Filip Nowak, prezes NFZ Fot. Mateusz Marek/PAP
 • W ostatnich dniach okazało się, że w wielu miejscach wynagrodzenia zostały naliczone bez uwzględnienia ulgi wprowadzonej przez Polski Ład co skutkowało tym, że pracownicy otrzymywali niższe pensje - mówił rzecznik rządu
 • Wielu pracodawców przedstawiało swoim pracownikom oświadczenia o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej. Wprowadzamy przepisy, które spowodują, że taka rezygnacja nie będzie skuteczna - wyjaśniał
 • Dziś wysłaliśmy 30 tys. komunikatów - do 30 tys. podmiotów medycznych trafiła informacja wyjaśniająca funkcjonowanie nowego rozporządzenia, a także prośba o to, aby postępować zgodnie z literą prawa - wskazywał Filip Nowak, prezes NFZ
 • Chodzi o to, aby naliczając wynagrodzenia, naliczać je już w poniedziałek w sposób prawidłowy, a także poinformować pracowników, jak będzie wyglądała sytuacja związana z wysokością wynagrodzeń - podkreślał

- W ostatnich dniach okazało się, że w wielu miejscach wynagrodzenia zostały naliczone bez uwzględnienia ulgi wprowadzonej przez Polski Ład co skutkowało tym, że pracownicy otrzymywali niższe pensje - mówił w sobotę wieczorem na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej nie będzie skuteczna

- Wielu pracodawców przedstawiało swoim pracownikom oświadczenia o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej - dodał.

- Wprowadzamy przepisy, które spowodują, że taka rezygnacja nie będzie skuteczna. Nikt nie może jej wymusić w ramach działań kadrowych, czy księgowych prowadzonych w firmie. Chodzi o to, aby te pieniądze były wypłacane co miesiąc, a nie w rozliczeniu rocznym, bo rezygnacja z ulgi dla klasy średniej powodowała właśnie taki efekt. Pensja zamiast być wyższa co miesiąc zostałaby nadpłacona po roku - wyjaśniał rzecznik rządu.

"Dziś wysłaliśmy 30 tys. komunikatów do placówek medycznych"

- Narodowy Fundusz Zdrowia jest płatnikiem, ale poza finansowaniem świadczeń zdrowotnych realizuje też wiele innych zadań. Teraz chcemy wykorzystać nasze możliwości komunikacyjne z placówkami medycznymi, aby zapoznać i te placówki i pracowników, którzy są w nich zatrudnieni, z rozporządzeniem ministra finansów, które reguluje te kwestie - wskazywał Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Dziś wysłaliśmy 30 tys. komunikatów - do 30 tys. podmiotów trafiła informacja wyjaśniająca funkcjonowanie nowego rozporządzenia, a także prośba o to, aby postępować zgodnie z literą prawa - zaznaczył Nowak.

- Chodzi o to, aby naliczając wynagrodzenia, naliczać je już w poniedziałek w sposób prawidłowy, a także poinformować pracowników, jak będzie wyglądała sytuacja związana z wysokością wynagrodzeń - podkreślał.

200 pracowników NFZ będzie dzwoniło do placówek

- Nie ograniczyliśmy się tylko do wysłania komunikatu. Oprócz tego 200 pracowników NFZ będzie się starało skontaktować telefonicznie z podmiotami medycznymi po to, aby zwrócić uwagę na znaczenie tego komunikatu. Dlatego nie bądźcie Państwo zaskoczeni, jeśli będzie się z Wami próbował porozumieć ktoś z NFZ - zapowiedział Filip Nowak.

- Wszystko to dzieje się po to, aby nie tracić czasu i realizować zapisy rozporządzenia ministra finansów od razu. My służymy pomocą - zapewnił prezes NFZ.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze