Polski Ład. Nowe podatki uderzą w pielęgniarki, lekarzy i menedżerów. Ekspert tłumaczy, co się zmieni

Katarzyna Gubała odpowiada za treści na temat HoReCa w serwisie horecatrends.pl w Grupie PTWP. Z PTWP związana jest od kilkunastu lat. Przed dołączeniem do segmentu treści związanych z rynkiem spożywczym i gastronomicznym była dziennikarzem i redaktorem prowadzącym w innym tytule tej Grupy - Rynku Zdrowia. Wcześniej pracowała jako dziennikarz i redaktor w Super Expressie, Trybunie Śląskiej i Dzienniku Zachodnim. Autor: Katarzyna Gubała • Źródło: Rynek Zdrowia   • 29 sierpnia 2021 10:55

Polski Ład to zmiany w podatkach, które dotkną m.in. lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki oraz menedżerów ochrony zdrowia prowadzących działalność gospodarczą. Co konkretnie się zmieni wyjaśnia Katarzyna Rzeżnicka, doradca podatkowy, starszego menedżera w PwC.

Polski Ład. Nowe podatki uderzą w pielęgniarki, lekarzy i menedżerów. Ekspert tłumaczy, co się zmieni
Polski Ład to duże zmiany przepisów podatkowych również dla zawodów medycznych Fot. AdobeStock
 • Polski Ład. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw został przedstawiony do konsultacji 26 lipca
 • Pakiet ustaw wprowadzających tak zwany Polski Ład zapowiada szereg zmian dla osób prowadzących działalność gospodarczą - wskazuje Katarzyna Rzeżnicka, doradca podatkowy, starszy menedżer w PwC
 • Jedna z ważnym zmian dotyczy składki zasad obliczania wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne
 • Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płaciły składkę na ubezpieczenie zdrowotne od osiągniętego dochodu
 • Druga istotna zmiana - również powiązana ze składką zdrowotną - to likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego
 • Zmiany mają dotyczyć również działalności gospodarczej opodatkowanej tzw. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Polski Ład to nowe podatki dla lekarzy, pielęgniarek i menedżerów w ochronie zdrowia

Doradca podatkowy PwC Katarzyna Rzeżnicka, w pierwszej kolejności wskazuję na zmianę zasad obliczania wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wskazuje, stopa składki nie ulegnie zmianie (9%), natomiast zmienią się zasady ustalania podstawy obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

- Dotychczas składka zdrowotna przedsiębiorców była ustalana od wybranej przez przedsiębiorcę podstawy, która jednak nie mogła być niższa niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce. W praktyce sprowadzało się to do tego, że przedsiębiorcy opłacali składkę zdrowotną w najniższej dostępnej wysokości, tj. w 2021 roku w kwocie 381,81 zł (rocznie ok. 4,5 tys. zł) - wylicza Katarzyna Rzeżnicka.

Doradca podatkowy PwC Katarzyna Rzeżnicka. Fot. PwC
Doradca podatkowy PwC Katarzyna Rzeżnicka. Fot. PwC

Działalności gospodarcze z dużym dochodem a składka zdrowotna

Zwraca uwagę, że w ramach Polskiego Ładu zapowiadana jest tu jednak zmiana.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płaciły składkę na ubezpieczenie zdrowotne od osiągniętego dochodu, czyli od przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania. Podstawa obliczania składki nie będzie jednocześnie mogła być niższa niż minimalne wynagrodzenie w gospodarce (w 2022 roku prawdopodobnie będzie to kwota 3 000 zł).

- Taka zasada będzie obowiązywała osoby, które dochody z działalności gospodarczej rozliczają według zasad ogólnych lub według podatku liniowego. Zmiana zasad ustalania podstawy naliczania składki zdrowotnej będzie miała największy wpływ na działalności gospodarcze z dużym dochodem, gdyż składka na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie w żaden sposób limitowana - analogicznie, jak w przypadku umów o pracę - wyjaśnia ekspert PwC.

Aby zobrazować zmianę, Katarzyna Rzeżnicka podaje przykład:

- Po wejściu w życie przepisów w przedstawionym kształcie osoba z dochodem z działalności w wysokości 120 tys. zł rocznie zapłaci ponad 9,6 tys. zł składki zdrowotnej w 2022 roku, a w przypadku osoby z dochodem 240 tys. zł, ta składka wyniesie już ponad 20,4 tys. zł. Obecnie, niezależnie od wysokości dochodu, składka mogła w obu przypadkach wynosić 4,5 tys. zł rocznie.

Składka zdrowotna - zniknąć ma możliwość odliczania od podatku dochodowego

Druga istotna zmiana również powiązana ze składką zdrowotną to likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego - zauważa doradca podatkowy PwC.

- Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne może być prawie w całości odliczona od podatku dochodowego (7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od podatku a tylko 1,25% podstawy wymiaru składki pokrywane jest z dochodu netto ubezpieczonego). Pakiet ustaw w ramach Polskiego Ładu likwiduje możliwość dalszego odliczania składki zdrowotnej od podatku. Oznacza to, że po wejściu w życie zmian cała składka zdrowotna będzie pokrywana z dochodu osoby ubezpieczonej.

Jak zaznacza Katarzyna Rzeżnicka, wpłynie to na zmniejszenie dochodów netto przedsiębiorców.

- Kontynuując przedstawiony przykład osoby prowadzącej działalność gospodarczą z dochodem opodatkowanym podatkiem liniowym, przy dochodzie z działalności (przychód pomniejszony o podatkowe koszty uzyskania) w wysokości 120 tys. zł, obciążenia podatkowo-ubezpieczeniowe w 2022 roku wzrosną w sumie o 9 tys. zł, a w przypadku działalności gospodarczej z dochodem rocznym w wysokości 240 tys. zł obciążenia wzrosną o prawie 20 tys. zł - wylicza.

I podsumowuje: - Można stwierdzić, że obciążenia podatkowo-ubezpieczeniowe przy dochodowych działalnościach gospodarczych zasadniczo wzrosną, natomiast działalność gospodarcza nadal będzie wiązała się z mniejszymi obciążeniami podatkowymi i ubezpieczeniowymi niż odpowiednie należności z tytułu dochodów z umowy o pracę w tej samej wysokości.

Dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych stawka ryczałtu spadnie do 14 proc.

Zmiany planowane są też w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej tzw. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jak tłumaczy Katarzyna Rzeżnicka, przy tej formie rozliczania podatku, opodatkowany jest przychód i podatnik nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania.

- Przy takich działalnościach gospodarczych składka zdrowotna obliczana według nowych zasad ma wynieść ⅓ stawki należnego ryczałtu. W odniesieniu do dochodów uzyskiwanych przez osoby świadczące usługi w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiu dział 86) stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ma wynieść w 2022 roku 14%. Składka zdrowotna przy takim sposobie opodatkowania według nowych zasad wyniosłaby 4,67%. Tak więc łącznie z ryczałtem dawałoby to łączne obciążenia (podatek wraz ze składką zdrowotną) na poziomie poniżej 19% przychodów - podaje doradca podatkowy.

Według eksperta PwC, w przypadku działalności gospodarczej z niskimi kosztami jej prowadzenia dla części przedsiębiorców może okazać się to interesującym rozwiązaniem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze