Polska wschodnia chce decentralizacji NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2010 17:49

Decentralizacja Funduszu, wprowadzenie algorytmu wyrównującego podział środków i uregulowanie starych długów: to środowe (4 sierpnia) postulaty przedstawicieli pięciu województw Polski wschodniej.

W ocenie samorządów województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego, regiony te – jako najuboższe w kraju – otrzymują z NFZ za mało pieniędzy na leczenie szpitalne. Stanowisko kieleckiego forum w tej sprawie zostanie przedstawione konwentowi marszałków, który ma je przedłożyć Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Jak mówiono podczas spotkania, NFZ planuje przeznaczenie w przyszłym roku na leczenie szpitalne kwoty ponad 24 mld zł. Środki te są niższe o ponad 2,5 mld od kwoty przeznaczonej na hospitalizacje w znowelizowanym w lipcu br. planie finansowym NFZ na 2010 rok.

– Jesteśmy zmuszani kolejny raz zawierać niekorzystne kontrakty – podkreślił członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Gos. Zaznaczył, że wprawdzie algorytm podziału środków NFZ został zmieniony na korzyść najbiedniejszych regionów, czyli mają one otrzymać w przyszłym roku nieco wyższe środki w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale niestety wciąż niewystarczające, by zapłacić szpitalom choćby za wielomilionowe nadwykonania świadczeń.

Reprezentanci samorządów pięciu województw Polski wschodniej zwracali też uwagę, że jeżeli NFZ nie złagodzi wymagań dotyczących zatrudnienia w szpitalach kadry specjalistów, których brakuje na rynku pracy oraz nie zmieni oczekiwań dotyczących wysokich standardów sprzętu i budynków szpitalnych, lecznice będą miały problemy z zakontraktowaniem świadczeń.

Zapóźnione w rozwoju cywilizacyjnym województwa Polski wschodniej mają – jak mówili ich reprezentanci – podobne trudności i uwarunkowania, jeśli chodzi o potencjał, ograniczenia i ofertę lecznictwa zamkniętego, a także podobne wskaźniki ekonomiczne. Przez ostatnie lata traciły finansowo przy stosowaniu obowiązującego algorytmu podziału środków NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum