Polska w czołówce krajów „eksportujących” wykwalifikowane kadry medyczne

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2020 11:31

Polska doceniła lekarzy i pielęgniarki z zagranicy, ale dopiero po wybuchu epidemii. Dane z ostatnich lat pokazują, że medyków z zagranicy jest u nas niewielu, natomiast jesteśmy w czołówce krajów, z których emigrują zarobkowo pielęgniarki.

Polska w czołówce krajów „eksportujących” wykwalifikowane kadry medyczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po wybuchu pandemii wiele krajów, których systemy opieki zdrowotnej już wcześniej w dużym stopniu polegały na cudzoziemcach, uznało ich za kluczowe zasoby i wprowadziły nowe przepisy, aby ułatwić im wejście na rynek i uznanie kwalifikacji zawodowych. Jak na razie jednak nasz kraj jest eksporterem wykwalifikowanych kadr medycznych do najbogatszych krajów świata, zrzeszonych w organizacji OECD.

Polskie pielęgniarki i pielęgniarze stanowią trzecią pod względem wielkości grupę wśród migrantów pracujących w tym zawodzie w krajach OECD - wynika z najnowszych dostępnych danych tej organizacji z maja tego roku (pochodzą z 2017 roku, dla tak szeroko zakrojonej statystyki świeższe zestawienia jeszcze nie są opracowane). Więcej jest tylko przybyszów z Filipin i Indii. Wskaźnik emigracji polskich lekarzy nie jest tak wysoki, jak w przypadku pielęgniarek, ale liczba lekarzy na 1000 mieszkańców również stawia nas w ogonie wśród krajów OECD.

Aż 23 tys. przedstawicieli zawodów medycznych, którzy wyjechali z Polski i pracują w jednym z krajów OECD, zostało wykształconych poza granicami tego kraju. Oznacza to, że najprawdopodobniej większość z nich zdobyła wykształcenie nad Wisłą, a potem wyemigrowała. Jeśli zaś dodamy także Polki i Polaków, którzy na jakimś etapie życia wyjechali za granicę i tam uzyskali uprawnienia do wykonywania tego zawodu, liczba rośnie do 70 tys.

Niezależnie od tego, które dane weźmiemy pod uwagę, Polska jest trzecim największym "eksporterem" pielęgniarek i pielęgniarzy do krajów OECD.

Więcej: money.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze