Polska Federacja Szpitali o "buncie" ordynatorów w Szpitalu Praskim

Autor: PFSz/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2016 10:40

Polska Federacja Szpitali (PFSz) jest zaskoczona decyzją ordynatorów ze Szpitala Praskiego pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie, którzy złożyli do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze lecznicy, skarżąc się na chaos.

PFS: system ordynatorski w żadnym stopniu nie umożliwia prowadzenia nowoczesnego, efektywnego i zintegrowanego zarządzania szpitalem. Fot. Fotolia

"Ze zdumieniem czytamy doniesienia medialne o skierowaniu do prokuratory wniosku przeciwko dyrekcji szpitala przez jego własną kluczową kadrę zarządzającą.  Zgłaszanie do prokuratury narażenia bezpieczeństwa pacjentów przez osoby w dużym stopniu bezpośrednio odpowiedzialne za zapewnienie tego bezpieczeństwa, jakimi są ordynatorzy uważamy za wysoce niewłaściwe" - czytamy w komunikacie PFSz.

Według PFSz "zdumiewające są próby oskarżania o niekompetencje zarządzających polskimi szpitalami, którzy w znakomitej większości działają sprawnie w bardzo trudnych warunkach finansowych i kadrowych".

PFSz przypomina, że w niedawno opublikowanych mapach potrzeb zdrowotnych podkreśla się korzyści z tworzenia oddziałów wieloprofilowych, jako najbardziej efektywnych pod względem wykorzystania zasobów i jakości opieki nad pacjentem. Według PFSz, punktu widzenia zarządczego, odejście od systemu oddziałów przyporządkowanych specjalnościom lekarskim może w radykalny sposób poprawić działanie szpitala i wpłynąć na podwyższenie satysfakcji pacjenta.

Podczas właśnie zakończonego Kongresu Europejskiej Federacji Szpitali HOPE wielokrotnie podkreślano konieczność prowadzenia zintegrowanej opieki nad pacjentami w szpitalach i poza nimi. "Niestety system ordynatorski, czego przykładem jest „bunt” ordynatorów w szpitalu praskim, w żadnym stopniu nie umożliwia prowadzenia nowoczesnego, efektywnego i zintegrowanego zarządzania szpitalem" - oświadcza PFSz.

Jak wcześniej podawaliśmy za dziennikiem "Rzeczpospolita", autorzy pisma do prokuratury zarzucają dyrekcji stołecznego szpitala i zarządowi miejskiej spółki nim kierującej, m.in. nieudolne zarządzanie, odpływ wartościowej kadry, a nawet groźby pod adresem lekarzy.

Kolejne zarzuty to: brak zdecydowanych kroków chroniących pacjentów, spadająca dostępność leczenia i brak propozycji rozwiązania pogłębiającego się kryzysu, co nosi znamiona destrukcji i działania na szkodę spółki.

Czytaj też: Ordynatorzy Szpitala Praskiego donoszą na zarządzających do prokuratury

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum