Polska Federacja Szpitali krytykuje odchodzenie od łóżek pacjentów

Autor: PFSz, MAK/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2016 08:35

W obliczu przedłużającego się strajku w warszawskim CZD, który polega na odejściu części personelu medycznego od łóżek pacjentów, Polska Federacja Szpitali zajmuje stanowisko zdecydowanie negatywne wobec tej formy protestu - czytamy w przekazanej nam przez PFSz informacji prasowej.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Dyrektorzy szpitali zrzeszonych w PFSz zgłaszają zasadnicze zastrzeżenia do „stosowania etycznie wątpliwej formy protestu, jaką jest z pewnością odejście od łóżek pacjentów”.

- W tej sprawie PFSz popiera zarówno dyrekcją szpitala, jego właściciela którym jest Ministerstwo Zdrowia oraz organizacje pacjentów, które już zaczęły występować przeciwko takiemu sposobowi prowadzenia protestu płacowego - informuje Federacja.

"PFSz będzie na bieżąco kontaktować się z ogólnopolskimi organizacjami pacjentów. Ponadto PFSz przeprowadzi 6 czerwca konsultacje z przedstawicielami organizacji szpitali zrzeszonych w Europejskiej Federacji Szpitali HOPE na temat etycznie oraz prawnie uzasadnionych form protestu personelu medycznego w innych krajach UE" - podaje Federacja.

PFSz uważa, że „wynajmowanie prawników przez część personelu medycznego w sporze z dyrekcją własnego szpitala jest działaniem, które ma niekorzystne rokowanie, jeśli chodzi o przyszłość niełatwej przecież pracy organizacji, jaką jest opiekujący się chorymi ludźmi szpital”.

Polska Federacja Szpitali proponuje „rozważenie przyjęcia takich rozwiązań prawnych, które znacznie ograniczą lub nawet uniemożliwią stosowanie etycznie wątpliwych form protestu w ochronie zdrowia. W tym zakresie PFSz proponuje współpracę wszystkich interesariuszy systemu”.

Federacja przypomina, że od dłuższego czasu zwraca uwagę na trudną sytuację dyrektorów szpitali w związku z rosnącymi oczekiwaniami pracowników ochrony zdrowia - płacowym i organizacyjnymi.

- Wielu dyrektorów dysponując bardzo skromnymi, jak na warunki europejskie, budżetami szpitali, przeznacza coraz większe środki na wynagrodzenia personelu, a to m.in. prowadzi do rosnącego zadłużenia szpitali. PFSz jest oczywiście za zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia, ale przy zachowaniu zdrowych proporcji funduszu płac do innych kosztów działalności - informuje PFSz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum