Polmed: dopłaty pacjentów podniosą podstawowe standardy leczenia

Autor: Polskie Radio/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2016 11:59

Ministerstwo Zdrowia podjęło prace nad uregulowaniem kwestii współpłacenia za wyroby medyczne. Według Witolda Włodarczyka z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed pieniądze z dopłat pomogą sfinansować wzrost podstawowych standardów leczenia.

Pacjent powinien dopłacać tylko za to, co jest powyżej standardu Fot. Archiwum

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD oraz GUS-u, bez naszych dopłat do leków i świadczeń w publicznej i prywatnej ochronie zdrowia w części budżetu przeznaczanego na zdrowie mogłoby zabraknąć ok. 29 proc. środków - informuje Polskie Radio.

Witold Włodarczyk uważa, że pacjent powinien dopłacać tylko za to, co jest powyżej standardu. Równocześnie zakłada, że podstawowy standard nie tylko się nie obniży, ale co roku będzie się podnosił. Wyjaśnia, że to podwyższenie może być finansowane z pieniędzy uzyskanych od pacjentów, którzy są gotowi dopłacać.

Czytaj też: Możliwość dopłat do wyrobów medycznych: producenci widzą korzyści

Podczas przeprowadzonych na zlecenie Polmedu badań okazało się, że ponad 70 proc. Polaków byłaby skłonna dodatkowo płacić za leczenie bardziej innowacyjnymi metodami.

Więcej: www.polskieradio.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum