Polak wyda na leki onkologiczne więcej swojego średniego dochodu niż Niemiec czy Francuz

Autor: Forbes/Rynek Zdrowia • • 09 września 2019 12:35

Polscy pacjenci ze względu na niewystarczające finansowanie ochrony zdrowia mają słabszy dostęp do najnowocześniejszych leków molekularnych. To  sprawia, że pod względem przeżywalności chorych nadal jesteśmy w ogonie Europy.

Polak wyda na leki onkologiczne więcej swojego średniego dochodu niż Niemiec czy Francuz
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Szwedzki Instytut Ekonomii Zdrowia (IHE) opublikował raport dotyczący dostępu do leków przeciwnowotworowych w Europie. Wynika z niego, że państwa wschodnioeuropejskie kupują ich o 2/3 mniej niż zachodnie. 

Najnowocześniejsze leki są zwyczajnie drogie - w 2016 r. koszt terapii pacjenta jednym lekiem przeciwnowotworowym wynosił ok. 50 tys. zł/rok . Ceny bardziej spersonalizowanych terapii są jeszcze wyższe i zaczynają się od 300 tys. zł/rok. Koszt najnowszych terapii immunologicznych zatwierdzonych w 2017 r. w USA wynosi jednorazowo 475 tys. dolarów.

Polski rząd na leki przeznacza jedynie 0,5 proc. PKB, podczas gdy inne państwa członkowskie UE wydają 1,2 proc. PKB krajów zachodnich jest zazwyczaj dużo wyższy od polskiego, co oznacza, że budżety na te leki są zdecydowanie różne.

Jak wskazuje Forbes niskie finansowanie ochrony zdrowia powoduje, że Polacy mają słabszy dostęp do najdroższych i najnowocześniejszych leków molekularnych. Chociaż leki onkologiczne na rynku międzynarodowym kosztują tyle samo, to Polak wyda na nie więcej swojego średniego dochodu niż Niemiec czy Francuz. W tej sytuacji trudno oczekiwać zwiększenia poziomu przeżywalności naszych pacjentów.

Więcej: forbes.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum