Polacy wydają z własnej kieszeni na leczenie więcej niż NFZ?

Autor: Polityka/ Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2020 08:40

Jak wynika z sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat "Portfel medyczny Polaków", wydajemy z własnej kieszeni na leczenie tyle, ile cały NFZ. Przeciętna polska rodzina zapłaciła w ostatnim miesiącu za usługi medyczne 557 zł. W tym samym czasie z płatnej pomocy medycznej nie skorzystało zaledwie mniej niż co trzecie gospodarstwo domowe.

Przeciętna polska rodzina zapłaciła w ostatnim miesiącu za usługi medyczne 557 zł Fot. Archiwum

Jeszcze kilka lat temu, w 2016 r., GUS obliczał, że miesięcznie jedna rodzina wydaje z własnej kieszeni na zdrowie 103 zł - informuje Polityka.

I podkreśla, że - mnożąc liczbę gospodarstw domowych w kraju (według GUS jest ich 14,5 mln) przez 557 zł, otrzymamy sumę ok. 8 mld zł wydanych na prywatne leczenie w jednym tylko miesiącu. Rocznie zbiera się zatem kwota 96 mld zł. Tymczasem NFZ w 2020 r. na całą publiczną służbę zdrowia zamierza wydać 95,82 mld zł.

Z badania wynika, że prywatne leczenie to w Polsce po prostu konieczność. Ponad połowa (51,2 proc.) ankietowanych zapłaciła za wizytę u kardiologa, ginekologa, diabetologa czy innego specjalisty, druga połowa (50,5 proc.) u dentysty. Co piąty z własnej kieszeni zapłacił za rehabilitację.

3,96 mld zł Polacy wydali na leki. Przeciętne gospodarstwo domowe w jednym badanym miesiącu do wykupienia leków na receptę dołożyło z własnej kieszeni 87 zł. Ponadto prawie 95 proc. gospodarstw kupuje leki bez recepty (za 83 zł), a niewiele mniej (82 proc.) także witaminy i suplementy diety - za 48 zł w miesiącu.

Więcej: polityka.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum