Polacy są za ulgami podatkowymi na leki

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2009 10:02

Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez Gazetę Prawną, potrzebne jest wprowadzenie powszechnej ulgi na zakup leków.

Poza ulgami zdrowotnymi, biorący udział w sondzie Polacy zaznaczyli konieczność wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na cele emerytalne, a także wprowadzenie ulgi remontowej.

- Dane z sondażu obrazują, co jest dla Polaków priorytetem: zdrowie, rodzina, własny kąt, zapewnienie bytu. Szczególnie interesująca wydaje się ulga na zakup leków - tu podatnicy życzyliby sobie czegoś powszechniej dostępnego niż obecna ulga rehabilitacyjna – mówi Maria Kukawska, menedżer w Accreo Taxand.

Jak nadmienia menedżer wobec nie najlepszej kondycji służby zdrowia warto by ustawodawca zajął się modyfikacją tej ulgi. Poza zdrowiem Polacy chcieliby przywrócenia ulgi edukacyjnej bądź znacznego wsparcia edukacji.

Jak informuje Gazeta Prawna w polskim systemie podatkowym zauważamy powtarzającą się prawidłowość. Na początku ulgi się likwiduje, po czym stara się je powrotem wprowadzić, lecz w bardzo chaotyczny sposób.  Jak mówi Łukasz Strzelec, menedżer w Ernst & Young, jesteśmy w tej chwili na etapie kiedy po likwidacji wielu ulg w PIT podatnicy zaczynają tęsknić za ponownym rozszerzeniem ich katalogu.

Jak wynika z sondy, jeśli dana ulga występuje automatycznie staramy się z niej korzystać. Według ekspertów oczywistym jest, że podatnicy chcą nowych ulg, które mogą przynieść korzyści konkretnym gospodarstwom domowym.

- Jednak ulgi nie są dla najbiedniejszych. Ulga wiąże się zazwyczaj najpierw z koniecznością poniesienia wydatków. Aby je zrealizować, trzeba mieć środki – mówi Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf.

Dodaje, że nie z wszystkich ulg jesteśmy w stanie korzystać. Poza tym przywrócenie bądź ponowne wprowadzenie niektórych ulg nie jest możliwe, ponieważ nie ma na to warunków budżetowych.

Zdaniem ekspertów każda dodatkowa ulga niesie ze sobą wiele komplikacji.

- To, nad czym warto faktycznie się zastanowić, to ewentualne premiowanie/zachęta podatkowa do oszczędzania na emeryturę, przy czym w tym konkretnym przypadku nie wolno pominąć rzeszy podatników prowadzących indywidualną działalność gospodarczą - radzi Katarzyna Bieńkowska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum