Polacy nie żałują na leczenie zębów

Autor: Inwestycje.pl/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2009 15:43

Już ponad 50% Polaków wybiera prywatne gabinety stomatologiczne - wynika z danych PBS DGA. W Polsce działają obecnie 6702 prywatne gabinety stomatologiczne. Najwięcej jest w województwie śląskim, aż 1234.

Polacy nie żałują na leczenie zębów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2008 roku Polacy wydali 6 mld złotych na samo leczenie stomatologiczne w gabinetach dentystycznych, z czego aż 3,96 mld zł pochodziło z prywatnej kieszeni pacjenta, a 2,04 mld zł ze środków publicznych – wynika z wyliczeń firmy konsultingowej Deloitte. Według prognoz, w 2009 samodzielne wydatki na leczenie zębów mają zwiększyć się, bo Polacy coraz częściej wybierają prywatne gabinety stomatologiczne.

Blisko 80% zabiegów stomatologicznych wykonują dziś niepubliczne gabinety mające podpisane kontrakty z NFZ. To właśnie do nich pacjenci kierują swoje pierwsze kroki z bólem zęba i innymi drobnymi dolegliwościami. Pozostałe 20% zabiegów wykonują prywatne gabinety bez kontraktów z NFZ. Tam pacjenci najczęściej przychodzą nastawieni na dłuższe leczenie, często o wiele kosztowniejsze.

– Pacjenci w gabinetach NFZ najczęściej decydują się na leczenie drobnych ubytków, wypełniają zęby trzonowe, wyrywają zęby oraz wybierają najprostsze leczenie protetyczne, czyli wstawienie protezy akrylowej, które pacjentowi przysługuje raz na 5 lat - mówi Wojciech Fąferko, lekarz implantolog z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach. – Do gabinetu bez kontraktu z NFZ z kolei częściej przychodzą pacjenci, którzy decydują się na przykład na leczenie implantologiczne, korony porcelanowe, licówki czy wysokiej jakości protezy zębowe. A także pacjenci, których leczenie z różnych powodów nie jest objęte refundacją. Na przykład pacjenci ortodontyczni powyżej 13 roku życia, których rodzice musza finansować w całości leczenie – dodaje.

Według różnych szacunków w gabinecie stomatologicznym wydajemy średnio 150 zł podczas wizyty, tyle też kosztuje NFZ nasza jednorazowa wizyta u stomatologa. Z kolei w prywatnym gabinecie jednorazowy wydatek pacjenta z własnej kieszeni, często jest wielokrotnie wyższy. I chociaż w 2008 roku wzrosła liczba środków finansowych na leczenie stomatologiczne – NFZ wydzielił między innymi w umowach dodatkową pulę środków finansowych na świadczenia protetyczne, ortodontyczne i znieczulenia ogólne, to i tak wielu pacjentów, decyduje się nadal na samodzielne finansowanie tego leczenia.

Żeby złagodzić wydatki pacjentów na leczenie – sięgające często nawet 30 tysięcy złotych - gabinety stomatologiczne coraz częściej wprowadzają leczenie ratalne, podpisując przy tym umowy z bankami. Przykładem jest jedna z klinik w Puławach, która oferuje kredytowanie leczenia przy pomocy AIG Banku. Oprocentowanie leczenia wynosi 1% za każdy miesiąc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum