Polacy chcą się leczyć w Czechach

Autor: MS, Gazeta Codzienna/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2014 15:04

Jak wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby projektu "Zdrowie bez Granic" Polacy zainteresowani są opieką zdrowotną w Czechach.

Polacy chcą się leczyć w Czechach

Celem zakończonego w sobotę (22 lutego) projektu jest zburzenie bariery informacyjnej w służbie zdrowia oraz zapewnienie lepszego dostępu do informacji dla wszystkich mieszkańców Euroregionu Śląska Cieszyńskiego. W tym celu powstała internetowa, dwujęzyczna baza medyczna, w której pacjenci z obu stron Olzy mogą w szybki i łatwy sposób znaleźć niezbędne dla siebie informacje dotyczące praktyki lekarskiej, ubezpieczeń, jakie wymagane są w obu krajach, czy miejsc gdzie udać się w razie nieszczęśliwego wypadku.

Baza liczy ok. 600 placówek z całego Euroregionu. Zdecydowanie więcej specjalistów znajduje się w Czechach, natomiast w Polsce istnieje więcej ośrodków zdrowia. W przyszłości portal ma zostać powiększony o dodatkową bazę ośrodków z Bielska-Białej i Ostrawy.

W ramach projektu zostały przeprowadzone badania marketingowe. Wynika z nich, że ok. 65 proc. ankietowanych Polaków jest niezadowolonych z funkcjonowania ochrony zdrowia, inaczej ma się sytuacja w Czechach. Tam tylko ok. 35 proc. pacjentów jest niezadowolonych z systemu leczenia.

Wyniki te przekładają się na liczbę odwiedzin portalu internetowego. Działającą od ponad tygodnia stronę odwiedziło ok. 73 proc. ankietowanych Polaków poszukujących specjalistów za drugim brzegiem Olzy. 

Zainteresowanie to, potwierdzają dane z NFZ, do którego wpłynęły pierwsze wnioski o zwrot kosztów leczenia za granicą, mimo tego, że polski rząd nie zdążył w terminie wdrożyć szczegółowych przepisów implementacyjnych dotyczących dyrektywy transgranicznej (formalnie zaczęła ona obowiązywać w UE - 25 października 2013r). Wnioski dotyczyły leczenia w Czechach i Niemczech i odnosiły się do usunięcia zaćmy, operacyjnego leczenia zatok i adenomektomii.

Jak podaje Sylwia Wądrzyk, główny specjalista Biura Komunikacji Społecznej Centrali NFZ wnioski trafiły do niektórych oddziałów Funduszu, głównie w woj. przygranicznych. 

Mimo zainteresowania polskich pacjentów leczeniem za granicą w ramach dyrektywy transgranicznej, NFZ stoi na stanowisku, że dopóki nie zostanie ona formalnie wdrożona w Polsce, płatnik nie ma podstaw do zwrotu kosztów leczenia pacjentom. 

O tym, że takie postępowanie musi zakończyć się na korzyść polskich pacjentów jest przekonana natomiast mec. Natalia Łojko, z kancelarii Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy sp.k. Podkreśla ona, że 25 października 2013 r. upłynął termin implementacji dyrektywy. W związku z tym te jej przepisy, które są jasne, bezwarunkowe i są źródłem praw dla jednostek są bezpośrednio skuteczne. Oznacza to, że pacjenci mogą się na te przepisy powoływać przed organami administracyjnymi i sądowymi w Polsce - a organy te mają obowiązek stosować te przepisy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum