Pogarsza się stan zdrowia polskich dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2009 16:17

Minister zdrowia Ewa Kopacz nie przyjechała w czwartek (16 lipca) na spotkanie w Pałacu Prezydenckim, poświęcone funkcjonowaniu i finansowaniu systemu opieki zdrowotnej dla dzieci. Reprezentuje ją wiceminister zdrowia Cezary Rzemek. Biuro Prasy i Promocji resortu zdrowia informowało wcześniej PAP, że w spotkaniu ma uczestniczyć minister Kopacz.

Oprócz przedstawicieli MZ w spotkaniu, które rozpoczęło się o godz. 14, uczestniczą: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Wypych, przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF, Biura WHO Polska, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz eksperci. Rozmowy koordynuje doradca Lecha Kaczyńskiego Tomasz Zdrojewski.

Uczestnicy dyskusji podkreślają, że pogorszył się stan zdrowia dzieci w Polsce. Dyrektor generalny Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF Marek Krupiński do głównych problemów opieki pediatrycznej zaliczył niesatysfakcjonującą jakość badań profilaktycznych i brak lekarzy pediatrów.

Przedstawicielka Rzecznika Praw Dziecka, prof. Bibiana Mossakowska poinformowała, że RPD planuje monitorowanie opieki medycznej nad dziećmi w szpitalach powiatowych i wojewódzkich. Jak mówiła, konieczne jest także organizowanie szpitalnych szkół dla dzieci.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, wnioski z dyskusji stanowić mają podstawę do dalszych prac nad naprawą opieki zdrowotnej dla dzieci w Polsce oraz zabezpieczeniem jej przed skutkami kryzysu gospodarczego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum