Podzielą się w sieci doświadczeniami w walce z koronawirusem we Włoszech

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2020 08:07

Jak już informowaliśmy, 9 kwietnia z Włoch wróciła do kraju ostatnia grupa polskich lekarzy i ratowników, którzy przez 10 dni wspierali medyków w regionie Lombardii w walce koronawirusem. Teraz dzielą się bezcennymi doświadczeniami z tej misji. Kolejną okazję stwarza webinar organizowany przez Wojskowy Instytut Medyczny, który odbędzie się w czwartek (16 kwietnia).

Polscy medycy przez 10 dni wspierali kolegów w Lombardii w walce z koronawirusem SARS-CoV-2; FOT. Twitter/WIM

Przypomnijmy, że w rozpoczętej 30 marca polsko-włoskiej misji wzięło udział 15 osób - członków Medycznego Zespołu Ratunkowego z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Wojskowego Instytutu Medycznego (PCPM).

Wszystko jest skrupulatnie spisywane, powstają zalecenia
- Giną tam nasi koledzy. Są tak przeciążeni pracą, że chcemy chociaż przez chwilę dać im oddech - mówił jeszcze przed wylotem dr Paweł Szczuciński, psychiatra, ratownik Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

- Korzyści wyniesione z Lombardii podzieliłbym na dwie części. Pierwsze to kwestie organizacyjne związane z systemem ochrony zdrowia. Działa (we Włoszech - red.) w warunkach niestandardowych, który przy takiej liczbie zarażonych bardzo łatwo może ulec destabilizacji, co przekłada się na śmiertelność osób zainfekowanych - mówił w niedzielę (12 kwietnia) w Telewizji Republika gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Wskazywał, że druga grupa korzyści i doświadczeń z pracy w Lombardii ma wymiar medyczny i polega na tym, że polscy medycy mieli okazję dokładnie zapoznać się z tym, „jak powinny być wyposażone, zorganizowane i obsługiwane stanowiska osób dotkniętych najcięższą formą zakażenia COVID-19".

- Dzisiaj wszystkie te doświadczenia są przez nas skrupulatnie spisywane i znajdą swoje implikacje w postaci realnych zastosowań - zaznacza dyrektor WIM.

Wojskowy Instytut Medyczny zaprasza wszystkich zainteresowanych już najbliższy czwartek (16 kwietnia) o godz. 18.00 na bezpłatny webinar pt. „Doświadczenia z Lombardii w leczeniu COVID-19”. - Pomoc humanitarna to okazja do nauki, korzystania z wiedzy i doświadczenia innych, a także transmisji najlepszych rozwiązań na grunt krajowy. Chcemy się tym z Państwem podzielić! - informuje WIM w zapowiedzi wirtualnych wykładów.

Webinar poprowadzą lekarze z WIM, którzy uczestniczyli w misji medycznej w Lombardii: płk dr n. med Robert Ryczek, dr n. med. Jakub Klimkiewicz, kpt dr n. med. Jacek Siewiera.  Tematyka spotkania:
• Reorganizacja SOR na potrzeby pacjentów z COVID-19
• Praktyczne uwagi w użyciu środków ochrony indywidualnej
• Organizacja systemu opieki zdrowotnej w Lombardii w czasie pandemii COVID-19
• Epidemiologia i włoska specyfika COVID-19

O tym, jak dołączyć na webinarium - na stronie:
https://wim.mil.pl/szpital/medycyna-w-mundurze/3521-webinar-w-wim

- Polscy lekarze zapoznali się również z lekami, które Włosi stosują w walce z koronawirusem - mówił w Telewizji Republika prof. Grzegorz Gielerak. Dodał, że na razie nie dysponujemy lekami, które byłby ukierunkowane na koronawirusa SARS-CoV-2, ale „stosujemy leki, które były stosowane w leczeniu innych wirusów. - Połączenie odpowiednio ze sobą tych leków jest wielką sztuką i tego też nauczyliśmy się we Włoszech - podkreśla dyrektor WIM.

Zwraca też uwagę, że dzięki obecności polskich lekarzy w Lombardii opracowano procedury oceny obrazów radiologicznych pacjentów z COVID-19. - Na tej podstawie kwalifikujemy chorych przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych - tłumaczył.

Zaskoczyła nas skala tragedii
Lombardia jest od tygodni regionem Włoch najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. W całych Włoszech potwierdzonych dotychczas zostało 156,3 tys. zakażeń i 19,9 tys. zgonów z powodu tej infekcji (dane serwisu Worldometers.info z 12 kwietnia).

Od końca grudnia 2019 r. do 12 kwietnia 2020 r. odnotowano na świecie już ponad 1,8 miliona potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 112,4 tysięcy chorych. Wyleczono dotąd 416,1 tys. osób.

Polscy lekarze i ratownicy wspierali swoich włoskich kolegów w rejonie miast Bergamo i Brescia. - Zaskoczyła mnie skala tego zjawiska. To trochę przypomina Czarnobyl. Miasto jest wymarłe, a wielu ludzi jest zdruzgotanych tą sytuacją - potracili swoich bliskich i są przerażeni, że coraz młodsze osoby chorują. Teraz panuje tu rodzaj grobowej atmosfery - relacjonował na stronie internetowej PCPM dr Paweł Szczuciński.

Ratownicy pytani o reakcję włoskich kolegów nasi medycy mówili tak: - Są autentycznie wzruszeni, że nie zostali pozostawienie sami sobie. Doceniają nasze zaangażowanie, w myśl hasła, że przyjaciół poznaje się w biedzie. Każdy, z kim rozmawialiśmy, mówił o dużej liczbie utraconych przyjaciół, współpracowników, członków rodzin. Tutejsi lekarze, pielęgniarki i ratownicy to wspaniali, bardzo kompetentni fachowcy. Ale też głęboko przeżywają tragedię, która dotknęła ich region.

Każdy może zachorować
- Doświadczenia włoskie pokazują, że powszechnie stosowanie przez personel medyczny środków ochrony indywidualnej oraz pozostawanie mieszkańców w domach, to podstawowe rzeczy, które we Włoszech powoli dają wyniki. Wydaje się, że jest to skuteczna metoda, żeby ograniczać rozwój tej choroby - ocenił w rozmowie z Radiem Zet koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM Michał Madeyski, który także uczestniczył w misji w Lombardii.

Zauważył, że medyków walczących we Włoszech z epidemią niepokoją potwierdzające się informacje, że chorują nie tylko osoby starsze. - Pacjenci oddziałów intensywnej terapii są coraz młodsi. Mamy w szpitalu przypadki trojga dzieci, które chorują na COVID-19. To by wskazywało na to, że każdy może zachorować - przestrzegał Michał Madeyski jeszcze podczas pobytu we Włoszech.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum