Podwyżki zdominowały posiedzenie Zespołu Trójstronnego. Związkowcy chcą "okrągłego stołu"
Podwyżki w ochronie zdrowia zdominowały czwartkowe posiedzenie Prezydium Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Strona społeczna proponuje, aby w kwietniu doszło do spotkania Ministerstwa Zdrowia, przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych oraz dyrektorów szpitali. Postuluje też o powrót systemu podwyżek na tzw. PESEL, z czym nie zgadza się strona rządowa.

- W czwartek - 2 marca - odbyło się posiedzenie Prezydium Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia
- Dyskusję znów rozgrzał temat podwyżek w ochronie zdrowia i związane z nimi nieprawidłowości: niewypłacanie wyższych pensji czy degradowanie ze stanowisk
- Państwowa Inspekcja Pracy wyliczyła, że ma około 800 zgłoszeń dotyczących problemów z wypłacaniem podwyżek
- Strona społeczna zaproponowała spotkanie między przedstawicielami resortu zdrowia, zawodów medycznych oraz dyrektorami szpitali, które miałoby się odbyć na początku kwietnia
- Postuluje też, by wrócić do poprzedniego systemu przekazywania konkretnych kwot na tzw. PESEL, co nie spotyka się z akceptacją Ministerstwa Zdrowia
Zespół Trójstronny obradował o podwyżkach
Problemy z prawidłowym wypłacaniem podwyżek zgłaszane są głównie przez pielęgniarki i położne, choć jak podkreślali związkowcy, dotyczą one również innych zawodów. Jak wyliczali przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, w sprawie mają około 800 zgłoszeń.
Związkowcy obawiają się, że problem powtórzy się przy zaplanowanej w lipcu tego roku rewaloryzacji i za podwyżkami znów nie pójdą wystarczające pieniądze. Postulują, aby wrócić do poprzedniego systemu przekazywania konkretnych kwot na tzw. PESEL, co nie spotyka się z aprobatą ze strony Ministerstwa Zdrowia.
Nie ukrywał tego szef resortu Adam Niedzielski, który w rozmowie z Rynkiem Zdrowia nazwał błędem wprowadzanie wcześniej takiego rozwiązania.
- Był to ukłon w stronę społeczną, ale on doprowadził do wynaturzeń związanych z nadmiarowym kwalifikowaniem stanowisk. Chyba nie chcemy powrotu różnych form kombinowania? System ma być jasny i przejrzysty - tłumaczył Niedzielski.
W kwietniu "okrągły stół" w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia?
W trakcie czwartkowych obrad Zespołu Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uspokajała, że rozpoczęła już proces ponownego gromadzenia danych o wynagrodzeniach osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które posiadają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Termin przekazania danych od świadczeniodawców upływa 3 kwietnia 2023 roku. Chodzi o to, aby do końca maja AOTMiT mogła przeanalizować wszystkie dane i wydać rekomendacje dotyczące lipcowej rewaloryzacji.
Ze strony społecznej padła propozycja, aby na początku kwietnia zorganizować spotkanie na linii strona rządowa - przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych - dyrektorzy szpitali, w celu wypracowania kompromisu w problemie realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.
Na spotkaniu poruszono również sprawę ustawy o niektórych zawodach medycznych. Procedowany dokument ma regulować 17 nowych zawodów medycznych. Projekt przeszedł konsultacje publiczne oraz został przyjęty przez Komisję Prawniczą. Jak zapowiadają przedstawiciele resortu zdrowia, dokument w najbliższym czasie powinien przejść pełną ścieżkę rządową i zostanie skierowany do Sejmu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (16)