Podwyżki wynagrodzeń dla terapeutów uzależnień. "Istotny sygnał o nieprawidłowościach"

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia/ZZPLPiU26 września 2022 12:30

Związek Zawodowy Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień opublikował informacje z placówek na temat wdrażania ustawowych podwyżek przez ZZPLPiU. "Te dane są przykre i budzą nasz sprzeciw" - napisał związek.

Podwyżki wynagrodzeń dla terapeutów uzależnień. "Istotny sygnał o nieprawidłowościach"
W ocenie ZZPLPiU 23 placówki odwykowe to "istotny sygnał o nieprawidłowościach". Fot. Shutterstock
  • Informacje z placówek na temat uzyskania ustawowych podwyżek opublikował Związek Zawodowy Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień
  • Zgodnie z uzyskanymi przez ZZPLPiU danymi w 23 placówkach w kraju podwyżki nie zostały zrealizowane
  • ZZPLPiU zachęca zainteresowane osoby do kontaktu w tej lub innych sprawach poprzez stronę zzplpiu.pl lub telefonicznie

Nieprawidłowości w 23 placówkach?

Jak pisze w komunikacie Związek Zawodowy Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień, uzyskał wstępne dane od terapeutów-pracowników podmiotów leczniczych na temat trudności w pozyskaniu przez nich ustawowych podwyżek od lipca 2022 r.

- Zgłoszono nam, iż w 23 placówkach leczenia uzależnień pracodawcy nie podwyższyli wynagrodzeń do ustawowego poziomu — pisze ZZPLPiU i dodaje, że informacje zostały przekazane przez certyfikowanych specjalistów, czy instruktorów.

Istotny sygnał o nieprawidłowościach

- Dane o 23 placówkach nierealizujących zapisów ustawy są przykre i budzą nasz sprzeciw — podkreśla ZZPLPiU i przytacza informacje Państwowej Inspekcji Pracy. Podaje ona, że obecnie wpłynęły skargi pracowników z różnych branż ochrony zdrowia, dotyczące 33 podmiotów leczniczych w kraju.

W ocenie Związku Zawodowego Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień 23 placówki odwykowe to "istotny sygnał o nieprawidłowościach po stronie pracodawców w tej branży". - ZZPLPiU czyni starania, aby doinformować członków Związku o możliwościach przeciwdziałania temu negatywnemu zjawisku — zaznacza związek. Dodaje, że stara się wpłynąć na prawidłową realizację Ustawy o wynagrodzeniach z lipca 2022 r. na szczeblu krajowym, czyli przez informowanie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Ministerstwo Zdrowia i konsultanta krajowego ds. psychoterapii uzależnień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum