×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Podwyżki płac dla fizjoterapeutów grożą zwolnieniami? KIF ostrzega

Autor: PW • Źródło: KIFOpublikowano: 02 czerwca 2021 12:30Zaktualizowano: 02 czerwca 2021 16:09

Pracodawcy - zamiast podwyższać gwarantowane płace fizjoterapeutom - będą ich zwalniać; pogorszy się więc dostęp do rehabilitacji - uważa Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Podwyżki płac dla fizjoterapeutów grożą zwolnieniami? KIF ostrzega
Pogorszy się dostęp do rehabilitacji - uważa Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Fot. Shutterstock
  • Prezes KIF: - Proponuje się podniesienie wskaźnika wynagrodzeń, ale zapomniano o podniesieniu wycen świadczeń fizjoterapeutycznych
  • W przypadku fizjoterapeutów ciężar podwyżek został przeniesiony na podmioty wykonujące działalność leczniczą
  • Do Izby wpłynęło ponad 50 sygnałów od szpitali, ambulatoriów oraz samych fizjoterapeutów o planach likwidacji poradni czy oddziału oraz o zwolnieniach fizjoterapeutów
  • Zdaniem samorządu fizjoterapeutów może dojść do pogorszenia dostępu do rehabilitacji

"Grozi nam likwidacja refundowanej rehabilitacji, a polscy pacjenci zostaną bez opieki fizjoterapeutów, choć już dzisiaj kolejki do rehabilitacji sięgają roku" - twierdzi w liście otwartym dr hab. Maciej Krawczyk, prezes  Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Pracodawcy będą zwalniać fizjoterapeutów?

Zdaniem samorządu fizjoterapeutów do pogorszenia dostępu do rehabilitacji może dojść na skutek wprowadzenia znowelizowanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, w tym fizjoterapeutów.

"Proponuje się podniesienie wskaźnika wynagrodzeń, ale zapomniano o podniesieniu wycen świadczeń fizjoterapeutycznych. W przypadku naszego zawodu ciężar podwyżek został przeniesiony na podmioty wykonujące działalność leczniczą. Z tego powodu tylko w ciągu dwóch ostatnich dni do Izby wpłynęło ponad 50 sygnałów od szpitali, ambulatoriów oraz samych fizjoterapeutów o planach likwidacji poradni czy oddziału oraz o zwolnieniach fizjoterapeutów" - napisał prezes KIF.

Podwyżki dla fizjoterapeutów konieczne

Jak zaznacza, podwyżki dla fizjoterapeutów są koniecznością. "Zarabiamy poniżej naszych kompetencji i nieadekwatnie do odpowiedzialności, jaką ponosimy za pacjentów. KIF od chwili powstania walczy o podniesienie wynagrodzeń fizjoterapeutów i wycen świadczeń fizjoterapeutycznych. Złożyliśmy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów dyskryminujących finansowo naszą grupę zawodową" - podkreśla dr hab. Maciej Krawczyk.

Ustawa przyjęta przez Sejm zmienia warunki ustalania najniższego wynagrodzenia od 1 lipca 2021 roku w sposób zaproponowany przez Ministerstwo Zdrowia, a zaakceptowany przez Trójstronny Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia w Radzie Dialogu Społecznego. Jednak zawarte w ustawie propozycje, mimo że zostały przyjęte przez część związków zawodowych, nie zadowalają ani większości pracowników ani pracodawców - przekonuje KIF.

KIF w sprawie podwyżek chce udziału w Trójstronnym Zespole

W liście otwartym skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Krajowa Izba Fizjoterapeutów domaga się:

- wynagrodzenia, które jest adekwatne do ponoszonej odpowiedzialności i kompetencji;
- planu dochodzenia do docelowych poziomów wynagrodzenia;
- zabezpieczenia środków finansowych na realizację podwyżek, tj. podniesienia wyceny świadczeń rehabilitacyjnych;
- podjęcia działań, które wyhamują proces likwidacji fizjoterapii w publicznych placówkach.

Zdaniem KIF konieczne jest także włączenie na stałe (nawet jeśli wymaga to nowelizacji prawa) do Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia w Radzie Dialogu Społecznego w roli ekspertów lub pełnoprawnych członków przedstawicieli samorządów zawodowych, które - jak podkreśla KIF - mają najlepszą, kompleksową wiedzę na temat sytuacji przedstawicieli zawodów medycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum