Podwyżki płac dla fizjoterapeutów grożą zwolnieniami? KIF ostrzega
Pracodawcy - zamiast podwyższać gwarantowane płace fizjoterapeutom - będą ich zwalniać; pogorszy się więc dostęp do rehabilitacji - uważa Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

- Prezes KIF: - Proponuje się podniesienie wskaźnika wynagrodzeń, ale zapomniano o podniesieniu wycen świadczeń fizjoterapeutycznych
- W przypadku fizjoterapeutów ciężar podwyżek został przeniesiony na podmioty wykonujące działalność leczniczą
- Do Izby wpłynęło ponad 50 sygnałów od szpitali, ambulatoriów oraz samych fizjoterapeutów o planach likwidacji poradni czy oddziału oraz o zwolnieniach fizjoterapeutów
- Zdaniem samorządu fizjoterapeutów może dojść do pogorszenia dostępu do rehabilitacji
"Grozi nam likwidacja refundowanej rehabilitacji, a polscy pacjenci zostaną bez opieki fizjoterapeutów, choć już dzisiaj kolejki do rehabilitacji sięgają roku" - twierdzi w liście otwartym dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.
Pracodawcy będą zwalniać fizjoterapeutów?
Zdaniem samorządu fizjoterapeutów do pogorszenia dostępu do rehabilitacji może dojść na skutek wprowadzenia znowelizowanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, w tym fizjoterapeutów.
"Proponuje się podniesienie wskaźnika wynagrodzeń, ale zapomniano o podniesieniu wycen świadczeń fizjoterapeutycznych. W przypadku naszego zawodu ciężar podwyżek został przeniesiony na podmioty wykonujące działalność leczniczą. Z tego powodu tylko w ciągu dwóch ostatnich dni do Izby wpłynęło ponad 50 sygnałów od szpitali, ambulatoriów oraz samych fizjoterapeutów o planach likwidacji poradni czy oddziału oraz o zwolnieniach fizjoterapeutów" - napisał prezes KIF.
Podwyżki dla fizjoterapeutów konieczne
Jak zaznacza, podwyżki dla fizjoterapeutów są koniecznością. "Zarabiamy poniżej naszych kompetencji i nieadekwatnie do odpowiedzialności, jaką ponosimy za pacjentów. KIF od chwili powstania walczy o podniesienie wynagrodzeń fizjoterapeutów i wycen świadczeń fizjoterapeutycznych. Złożyliśmy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów dyskryminujących finansowo naszą grupę zawodową" - podkreśla dr hab. Maciej Krawczyk.
Ustawa przyjęta przez Sejm zmienia warunki ustalania najniższego wynagrodzenia od 1 lipca 2021 roku w sposób zaproponowany przez Ministerstwo Zdrowia, a zaakceptowany przez Trójstronny Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia w Radzie Dialogu Społecznego. Jednak zawarte w ustawie propozycje, mimo że zostały przyjęte przez część związków zawodowych, nie zadowalają ani większości pracowników ani pracodawców - przekonuje KIF.
KIF w sprawie podwyżek chce udziału w Trójstronnym Zespole
W liście otwartym skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Krajowa Izba Fizjoterapeutów domaga się:
- wynagrodzenia, które jest adekwatne do ponoszonej odpowiedzialności i kompetencji;
- planu dochodzenia do docelowych poziomów wynagrodzenia;
- zabezpieczenia środków finansowych na realizację podwyżek, tj. podniesienia wyceny świadczeń rehabilitacyjnych;
- podjęcia działań, które wyhamują proces likwidacji fizjoterapii w publicznych placówkach.
Zdaniem KIF konieczne jest także włączenie na stałe (nawet jeśli wymaga to nowelizacji prawa) do Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia w Radzie Dialogu Społecznego w roli ekspertów lub pełnoprawnych członków przedstawicieli samorządów zawodowych, które - jak podkreśla KIF - mają najlepszą, kompleksową wiedzę na temat sytuacji przedstawicieli zawodów medycznych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)