×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Podwyżki pielęgniarek, lekarzy i diagnostów. GUS podał ważną kwotę bazową. To kluczowa informacja

Autor: oprac. MP • Źródło: GUS/KZZPMLD/Rynek Zdrowia10 lutego 2022 19:05

GUS ogłosił wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w 2021 roku. To bardzo ważna informacja dla pracowników ochrony zdrowia, bowiem właśnie ta kwota jest kluczowa przy ustalaniu minimalnych wynagrodzeń pielęgniarek, lekarzy, diagnostów czy opiekunów medycznych. Podwyżki wynagrodzeń zaplanowano na 1 lipca 2022 roku.

Podwyżki pielęgniarek, lekarzy i diagnostów. GUS podał ważną kwotę bazową. To kluczowa informacja
Zarobki w ochronie zdrowia w 2022 roku Fot. AdobeStock
 • Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2021 r., które wyniosło 5 662,53 zł
 • Ta kwota ma być kwotą bazową do wyliczenia minimalnych pensji w ochronie zdrowia według nowej tabeli płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 
 • Obejmie ona zarobki m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników, diagnostów, opiekunów czy fizjoterapeutów
 • Projekt zmiany ustawy o minimalnych zarobkach w ochronie zdrowia zostanie przekazany do konsultacji publicznych. Diagności laboratoryjni zapowiadają zgłoszenie swoich uwag

GUS podał ważną kwotę dla zarobków w ochronie zdrowia

Diagności laboratoryjni cieszą się na wyższe niż szacowano podwyżki w 2022 roku. Wyższe, bo jak przypomina KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, kwota podwyżek zależy od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, a to - według najnowszych danych GUS - w 2021 r. wyniosło 5 662,53 zł (wcześniej szacowano, że będzie to 5 548 zł).

- Oznacza to, że na ten rok kwota bazowa do przeliczeń wynagrodzeń zgodnie z zapisami ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych od lipca 2022 r. wynosiła będzie 5662,53 zł - pisze związek zawodowy diagnostów.

Nowe zarobki medyków. Projekt ustawy trafi do konsultacji publicznych

Aby tak się stało, projekt zmiany ustawy o minimalnych zarobkach musi przejść proces legislacyjny.

W ubiegłym tygodniu, w trakcie posiedzenia Zespołu Trójstronnego, przedstawiciele resortu zdrowia zapewnili, że minister zdrowia wystąpił o wprowadzenie tego projektu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Zgodnie z porozumieniem zawartym w listopadzie 2021 roku pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Zespołem Trójstronnym ds. ochrony zdrowia, projekt ten ma zakładać nową tabelę najniższych wynagrodzeń zasadniczych, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.

Po wprowadzeniu do prac legislacyjnych projekt ten zostanie przekazany do konsultacji publicznych.

Tabela płac w ochronie zdrowia od 1 lipca 2022
Tabela płac w ochronie zdrowia od 1 lipca 2022

"Przedłożymy opinie na temat propozycji tabeli"

Informacja o wyższych zarobkach od 1 lipca ucieszyła m.in. KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, niemniej związek zrzeszający diagnostów laboratoryjnych zapowiedział, że weźmie udział w zapowiadanych konsultacjach społecznych.

- Skorzystamy z okazji i ponownie przedłożymy nasze opinie na temat ministerialnej propozycji tabeli, bo nie jesteśmy z niej do końca zadowoleni - zapowiada KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze