×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zarobki ratowników medycznych w górę. MZ zapowiedział podwyżki i pokazał nową tabelę płac

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia14 listopada 2021 16:43

Ratownicy medyczni zarobią więcej niż dotychczas. Chodzi o minimalne wynagrodzenia od lipca przyszłego roku. Dla grupy 6. zaszeregowania, w której znaleźli się ratownicy medyczni przewidziano współczynnik pracy 0,94. Obecny wynosi 0,81.

Zarobki ratowników medycznych w górę. MZ zapowiedział podwyżki i pokazał nową tabelę płac
Ratownicy też dostaną podwyżki minimalnych wynagrodzeń. Ile zarobią? Fot. PTWP
  • Od 1 lipca 2022 roku ratownik medyczny ma zarabiać minimalnie ok. 5 200 zł brutto
  • Nowa siatka płac wymienia ratowników medycznych w tabelach zaszeregowania. Obowiązująca od lipca br., tabela zaszeregowań uznawała ratowników za inny zawód medyczny, co było przedmiotem krytyki w środowisku
  • Porozumienie w sprawie podwyżek minimalnych wynagrodzeń obowiązujących od 1 lipca 2022 roku zawarto 5 listopada br. w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia

Porozumienie regulujące minimalne w wynagrodzenie ratowników medycznych, jak również pozostałych zawodów medycznych oraz niemedycznych zostało podpisane podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, w miniony piątek, 5 listopada.

Sprawdź: Nowe wynagrodzenie pielęgniarek i nowy podział na grupy. Co się zmieni?

Nowa tabela płac dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, diagnostów i fizjoterapeutów

Ile więcej zarobi pielęgniarka? Najwyższa podwyżka to prawie 1500 zł

Ratownicy medyczni z podwyżkami

Nowa tabela płac załączona do porozumienia wymienia wyraźnie ratowników medycznych w tabelach zaszeregowania. Obowiązująca od lipca br., tabela zaszeregowań uznawała ratowników za „inny zawód medyczny”, co było przedmiotem krytyki.

Ratownik medyczny, jako zawód jest wymieniony w 6 punkcie tabeli zaszeregowania będącej załącznikiem do porozumienia. Ratownik medyczny został ujęty w tabeli, jako pracownik wykonujący zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów pierwszego stopnia lub wymagający średniego wykształcenia.

Dla grupy 6. zaszeregowania, w której znaleźli się ratownicy przewidziano współczynnik pracy 0,94. Obecny wynosi 0,81. Oznacza to, że w stosunku do wynagrodzenia minimalnego gwarantowanego ratownikom ustawą w tym roku, w następnym roku od 1 lipca nastąpi wzrost ich wynagrodzeń o 1029 zł brutto, co daje kwotę 5215 zł brutto.

Czytaj: Opiekun medyczny z dużą podwyżką. Wynagrodzenie minimalne mocno w górę

Nowy zawód medyczny staje się faktem. Rozporządzenie MZ lada dzień wejdzie w życie

Minimalne wynagrodzenie dla wszystkich ratowników medycznych

Kwota wynagrodzenia minimalnego jest liczona jako iloczyn tzw. kwoty bazowej i współczynnika ustalonego w tabeli zaszeregowań. Kwota bazowa jest określana jako średnia miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce w poprzednim roku, podana przez GUS. Ministerstwo Zdrowia przyjęło dla orientacyjnych wyliczeń prognozę, że ta kwota wyniesie za ten rok ok. 5 548 zł brutto. Stąd wyżej przytoczone wyliczenia dotyczące minimalnego wynagrodzenia ratowników od 1 lipca 2022 r.

Czytaj też: Nowa tabela płac dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, diagnostów i fizjoterapeutów

Wspomniane kwoty dotyczą wynagrodzeń dla ratowników medycznych zatrudnionych w systemie PRM.

Tegoroczne ekstra podwyżki nie objęły ratowników z SOR

Przypomnijmy, że ratownicy protestowali przeciwko zbyt niskim ich zdaniem wynagrodzeniom minimalnym w tym roku. Porozumienie zawarte w dniu 21 września pomiędzy Ministrem Zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ przewiduje od 1 października podwyżki dla ratowników pracujących w zespołach ratownictwa medycznego.

Porozumienie zakłada m.in. zapewnienie członkom ZRM dodatku wyjazdowego w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę albo godzinowej stawki w przypadku umów cywilno-prawnych. Odpowiednio została zwiększona wycena dobokaretki. Porozumienie zawarte 21 września (dotyczące podwyżek dla ratowników od 1 października br.) nie obejmuje ratowników z oddziałów szpitalnych.

Czytaj również:
Burza wokół porozumienia części ratowników z MZ. "Protest trwa, niczego nie podpisaliśmy"

Podwyżki dla ratowników na SOR. Miłkowski: będą negocjowane w zespole trójstronnym

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum