×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Podwyżki dla pielęgniarek pod lupą inspekcji pracy. Brak wypłat w kilku procentach szpitali

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia/RMF FM, PAP31 stycznia 2023 14:00

Zgodnie z kontrolą Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych co piąty szpital nie uznał kwalifikacji pielęgniarek i nie wypłacił podwyżek. Wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy mówią z kolei o kilku procentach lecznic.

Podwyżki dla pielęgniarek pod lupą inspekcji pracy. Brak wypłat w kilku procentach szpitali
Kontrola PIP pokazała, że kilka procent szpitali nie wypłaciło podwyżek pielęgniarkom. Fot. Shutterstock
  • Wstępne wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pokazały, że kilka procent szpitali nie wypłaciło podwyżek pielęgniarkom
  • Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych mówi jednak, że kwalifikacji pielęgniarek nie uznał co piąty szpital, a co za tym idzie - nie wypłacił podwyżek
  • Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje na potrzebę zmian legislacyjnych

Pielęgniarki składają pozwy. Kilka procent szpitali nie wypłaciło podwyżek

Zgodnie z informacjami dziennikarzy RMF FM kilka procent szpitali nie wypłaciło należnych podwyżek pielęgniarkom. Podwyżki miałyby wynikać z uznania tytułów, czyli kwalifikacji, np. ukończonych studiów magisterskich. Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko w rozmowie z RMF przyznała, że problemem nie jest kontrola inspekcji pracy, a przepisy, które sytuują pielęgniarki w zależności od kompetencji wymaganych na określonym stanowisku, nie zaś tych wyuczonych.

- Dopóki tu nie będzie zmiany legislacyjnej, rzeczywiście Państwowa Inspekcja Pracy nie może wydawać jednoznacznych stanowisk w sprawach, które takiej podstawy nie mają - podkreśliła, cytowana w informacji RMF Łażewska-Hrycko. W ocenie inspektor problem leży w finansowaniu szpitali: gdyby było ono większe, dyrektorzy nie mieliby potrzeby oszczędzania na wypłatach.

Pielęgniarki, chcąc uzyskać należne im pieniądze, składają pozwy do sądów pracy. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych poinformował o kilkuset takich pozwach, z czego 150 tylko w województwie świętokrzyskim. 

Zarobki pielęgniarek wg ustawy

Od 1 lipca 2022 r. minimalne wynagrodzenie dla pielęgniarek i położnych z tytułem magistra, z wymaganą specjalizacją, wzrosło do 7304,66 zł z 5477,52 zł. Dla pielęgniarek, położnych wykonujących zawód medyczny wymagający tytułu magistra, wyższego wykształcenia i specjalizacji albo pielęgniarki, położnej ze średnim wykształceniem i specjalizacją wzrosły do 5775,78 zł z 4185,65 zł. Dla pielęgniarek, położnych wykonujących zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia (licencjat) lub pielęgniarek, położnych ze średnim wykształceniem, bez tytułu specjalisty do 5322,78 zł z 3772,25 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze