Podwyżki dla medyków w Sejmie. "Udawany dialog ze środowiskiem pracującym w ochronie zdrowia"

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia25 maja 2022 16:20

Nie rozumiem dlaczego licencjat pielęgniarek traktowany jest inaczej niż licencjat przedstawicieli wszystkich innych zawodów niemedycznych. Jest wykształceniem wyższym. Tylko w przypadku pielęgniarek traktuje się go jako półwyższe - mówiła podczas Komisji Zdrowia poświęconej podwyżkom posłanka Katarzyna Lubnauer.

Podwyżki dla medyków w Sejmie. "Udawany dialog ze środowiskiem pracującym w ochronie zdrowia"
Na posiedzenie Komisji Zdrowia trafił projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia Fot. Tomasz Gzell/PAP
 • 25 maja na sejmową Komisję Zdrowia trafił projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
 • Dyskusję wśród posłów wywołały m.in. różnice w wynagrodzeniach pomiędzy pielęgniarkami ze średnim wykształceniem, licencjatem i studiami magisterskimi 
 • Po wprowadzeniu nowych przepisów pielęgniarki zaszeregowane do drugiej grupy płacowej zarabiać będą prawie dwa tysiące więcej niż ich koleżanki i koledzy w grupie szóstej. Choć ujęci zostali w niej także przedstawiciele zawodu z dyplomem licencjata
 • Przeszeregowanie ich zaproponowała na komisji posłanka opozycji Katarzyna Lubnauer. - Licencjat jest wykształceniem wyższym. Tylko w przypadku pielęgniarek traktuje się go jako półwyższe - zwróciła uwagę
 • Zdaniem posłanki nie zachęci to młodych osób do zawodu, a jak przypomniała, blisko 70 tys. pracujących pielęgniarek i położnych w Polsce skończyła 60 lat, uzyskała zatem uprawnienia emerytalne

Ustawa o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia w Sejmie. "Ze 104 uwag uwzględniliście 8"

Na środę, 25 maja, w sejmowej Komisji Zdrowia zaplanowane zostało pierwsze czytanie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. 

Jeszcze w trakcie konsultacji publicznych do procedowanego projektu zgłoszono ponad sto poprawek, które Ministerstwo Zdrowia odrzuciło niemal w całości.

- Mam wrażenie, że udajecie dialog ze środowiskiem medycznym i niemedycznym pracującym w ochronie zdrowia. Wystarczy spojrzeć na raport, który towarzyszy temu projektowi. Ze 104 zgłoszonych uwag uwzględniliście jedynie 8, w tym jedną częściowo - wyliczyła Monika Wielichowska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

Parlamentarzystka miała przede wszystkim uwagi co do tempa   procedowania projektu ustawy. - Martwi mnie, że znowu będziemy procedować ekspresowo - mówiła. Zwróciła także uwagę na niepokojące dla środowiska pielęgniarek prognozy. 

- Z systemu ubywa rocznie około 7,5 tys. pielęgniarek. Nie ma zastępowalności pokoleniowej - przypomniała.  

"Licencjat w przypadku pielęgniarki jest wykształceniem półwyższym" 

Dyskusję wywołały m.in. różnice w wynagrodzeniach pomiędzy pielęgniarkami ze średnim wykształceniem, licencjatem i studiami magisterskimi. W obecnym projekcie nowelizacji pielęgniarki i położne znajdują się w trzech grupach:

 • w grupie drugiej: pielęgniarka i położna z tytułem magistra i ze specjalizacją,
 • w grupie piątej: pielęgniarka i położna z wykształceniem magisterskim bez specjalizacji, z licencjatem i specjalizacją, ze średnim wykształceniem i specjalizacją,
 • w grupie szóstej: pielęgniarki i położne z licencjatem (bez specjalizacji) oraz z wykształceniem średnim.

Po wprowadzeniu nowych przepisów pielęgniarki zaszeregowane do drugiej grupy płacowej zarabiać będą prawie dwa tysiące więcej niż ich koleżanki i koledzy w grupie szóstej. Takie rozwiązanie, zdaniem posłanki Katarzyny Lubnauer, nie zachęci młodych do zawodu. 

- Nie rozumiem dlaczego licencjat pielęgniarek traktowany jest inaczej niż licencjat przedstawicieli wszystkich innych zawodów niemedycznych. Jest wykształceniem wyższym. Tylko w przypadku pielęgniarek traktuje się go jako półwyższe - mówiła posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

Przypomniała także, że blisko 70 tys. pracujących pielęgniarek i położnych w Polsce skończyła 60 lat, uzyskała zatem uprawnienia emerytalne. 

Padły także konkretne propozycje zmiany do projektu ustawy. Posłanka Lubnauer wysunęła wniosek, aby techników elektroradiologów zaszeregować do piątej grupy (obecnie w zależności m.in. od wykształcenia znajdują się w grupie 5, 6 lub 7), jak również technika analityka, gdyż - jak tłumaczyła - nie ma powodu, dla którego mieliby być traktowani różnie. Z kolei pielęgniarki z tytułem licencjata, bez specjalizacji, powinny - zdaniem posłanki - trafić do grupy ze współczynnikiem pracy równym przynajmniej 1 (w praktyce oznaczałoby to współczynnik 1,06 przypisany pielęgniarkom z tytułem magistra). 

Od 1 lipca podwyżki w ochronie zdrowia

Przypomnijmy, że procedowany projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku. 

Nowa tabela płac, gwarantująca podwyżki minimalnego wynagrodzenia, dotyczyć będzie m.in. lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, farmaceutów czy pracowników niemedycznych. 

Jak wyliczyło Ministerstwo Zdrowia, podwyżki wyniosą w zależności od grupy od 17 do 41 procent, a jedną z najważniejszych zmian, która znalazła się w projekcie, jest przeniesienie do grupy z wyższym współczynnikiem pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego. W praktyce oznaczać to będzie podwyżkę minimalnej pensji o ponad 41 proc., czyli o 1 550 zł.

Średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrosnąć ma od lipca o 30 proc. Podwyżki, jak oszacował resort, będą kosztować budżet państwa ponad 7 mld zł.

Jakie podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników i farmaceutów od 1 lipca?

Przykładowy wzrost gwarantowanych najniższych wynagrodzeń zasadniczych wyniesie:

 • lekarz specjalista (II stopień): z 6 769 zł do 8 210 zł - wzrost o 1 441 zł;
 • lekarz ze specjalizacją I stopnia: z 6 201 zł do 8 210 zł - wzrost o 2 009 zł;
 • mgr pielęgniarstwa albo położnictwa, fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny wymagający tytułu magistra i specjalizacji: z 5 478 zł do 7 304 zł - wzrost o 1 827 zł;
 • lekarz dentysta, bez specjalizacji: z 5 477 zł do 7 304 zł - wzrost o 1 827 zł;
 • lekarz lub dentysta stażysta: z 4 185 zł do 5 379 zł - wzrost o 1 194 zł;
 • mgr farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka lub położna wymagająca wyższego wykształcenia i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim i specjalizacją, psycholog bez specjalizacji: z 4 186 zł do 5 775 zł - wzrost o 1 590 zł;
 • pielęgniarka ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 5 323 zł - wzrost o 1 550 zł;
 • fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik elektroradiologii, inny pracownik wykonujący zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia: z 4 185 do 5 323 zł - wzrost o 1 137 zł;
 • opiekun medyczny oraz technik medyczny ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 4 870 zł - wzrost o 1 097 zł;
 • pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik medyczny - np. sanitariusz, salowa: z 3 049 zł do 3 680 zł - wzrost o 632 zł. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum