Podwyżki 90 zł brutto "nieprzyzwoite". NFZ odpowiada na zarzuty związkowców

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia07 kwietnia 2022 10:27

Kierownictwo Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiada na zarzuty związkowców w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla pracowników, wytoczonego sporu zbiorowego oraz kryzysu kadrowego.

Podwyżki 90 zł brutto "nieprzyzwoite". NFZ odpowiada na zarzuty związkowców
Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia czują się " "są zdenerwowani i czują się lekceważeni". Fot. PTWP
  • Związkowcy reprezentujący pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosili wejście w spór zbiorowy z prezesem Funduszu Filipem Nowakiem
  • Chodzi o 3 proc. podwyżki pensji dla pracowników jaką przewidziało kierownictwo NFZ w 2022 roku
  • - Ustalono to bez nas i bez naszej zgody. W większości przypadków daje to 90 zł brutto i nie można mówić tu o jakiejkolwiek przyzwoitości - mówiła Rynkowi Zdrowia Bronisława Czarska-Marchelewicz, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność", tłumacząc, że pracownicy weszli w spór zbiorowy z prezesem NFZ
  • NFZ odpowiada związkowcom na zarzuty w sprawie podwyżek, wytoczonego sporu zbiorowego oraz kryzysu kadrowego w Funduszu

Kryzys kadrowy w NFZ. Fundusz odpowiada na zarzuty związkowców

- Sytuacja wygląda bardzo poważnie. Weszliśmy w spór zbiorowy z pracodawcą. Jesteśmy organizacją związkową NSZZ "Solidarność" o zasięgu ogólnopolskim, dlatego trudno zrozumieć, że niby nie jesteśmy partnerem dla pracodawcy - mówiła 4 kwietnia Rynkowi Zdrowia Bronisława Czarska-Marchelewicz, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy NFZ.

Szefowa Komisji tłumaczyła, iż zgodnie z układem zbiorowym pracy, w grudniu 2021 roku kierownictwo Narodowego Funduszu Zdrowia powinno usiąść do negocjacji w sprawie podwyżek wynagrodzeń pracowników.

Do tych rozmów nie doszło, dlatego - jak wyjaśniała przewodnicząca - pracownicy weszli z prezesem w spór zbiorowy, ponieważ "są zdenerwowani i czują się lekceważeni".

Wynagrodzenia w NFZ przedmiotem sporu pracowników z kierownictwem 

Na zarzuty stawiane przez Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność" przy NFZ odpowiedziało biuro prasowe Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy w NFZ pracodawca podejmuje rozmowy ze stroną społeczną na temat wzrostu wynagrodzeń wówczas, gdy w planie finansowym Funduszu na konkretny rok wskazany jest wskaźnik wzrostu kosztów wynagrodzeń - tłumaczy Rynkowi Zdrowia Paweł Florek, zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ.

- Zatwierdzony plan finansowy na 2022 rok nie określał tego wskaźnika, dlatego - z formalnego punktu widzenia - kierownictwo NFZ nie miało podstaw prawnych do podjęcia rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń, o czym zostały poinformowane wszystkie związki zawodowe funkcjonujące w NFZ - dodaje.

"Podwyżka pensji pracowników jest priorytetem dla kierownictwa NFZ"

- Niemniej biorąc pod uwagę konieczność zwiększenia wynagrodzeń dla pracowników NFZ, w styczniu tego roku prezes NFZ otrzymał zgodę na zmianę w planie finansowym, której efektem było przeznaczenie środków na podwyżki dla pracowników Funduszu - kontynuuje Paweł Florek.

- Prezes NFZ zaprosił stronę społeczną na spotkanie w sprawie zasad podziału tych środków. Padło kilka propozycji, jednak tylko jedna z 5 organizacji związkowych działających w NFZ - Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" - nie przychyliła się do żadnej z nich - tłumaczy.

- Podwyżka pensji pracowników jest priorytetem dla kierownictwa NFZ, dlatego ostateczne, przy aprobacie 4 organizacji związkowych, kierownictwo Funduszu podjęło decyzję o przyznaniu (z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.) wyższych wynagrodzeń wszystkim pracownikom NFZ o 3 proc. - dodaje.

"Aktualnie nie mamy do czynienia ze sporem zbiorowym"

- Wbrew informacjom przekazywanym przez Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność", aktualnie nie mamy do czynienia ze sporem zbiorowym, o czym już dwukrotnie strona społeczna została poinformowana - wyjaśnia. 

- Trudno nazywać sporem podejmowanie działań, których cel jest wspólny, czyli poprawa sytuacji finansowej pracowników NFZ. Zarówno stronie społecznej, nie tylko "Solidarności", ale także pozostałym organizacjom związkowym, jak i kierownictwie NFZ, zależy na realnym wzroście wynagrodzeń pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia - podkreśla.

- Dodam, że do kwestii wzrostu płac w NFZ, w kontekście zwiększenia atrakcyjność Funduszu, jako pracodawcy, pozytywnie odnieśli się m.in. posłowie sejmowej komisji zdrowia, przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających lekarzy i farmaceutów oraz przedstawiciele Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia - przyznaje Paweł Florek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum