Podlaskie: wolnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem jest tyle samo, co zajętych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2020 16:13

Niemal tyle samo łóżek zajętych, co wolnych dla pacjentów z koronawirusem wymagających hospitalizacji jest obecnie w szpitalach w województwie podlaskim - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podlaskie: wolnych łóżek  dla pacjentów z koronawirusem jest tyle samo, co zajętych

Według danych ze środy (7 października) wolnych jest 177 łóżek, 176 jest zajętych. 10 respiratorów jest zajętych, 20 wolnych. Danych z czwartku jeszcze nie ma.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił w czwartek w audycji "Wizja lokalna" w Polskim Radiu Białystok poświęconej szpitalom, że sytuacja epidemiologiczna i sytuacja jest "zła, poważna", należy reagować stosownie do niej, podejmowane są różne decyzje, by zabezpieczać miejsca - także na intensywnej terapii - dla pacjentów z COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji.

- Musimy być przygotowani na to, że działalność w zakresie zabezpieczenia łóżek szpitalnych w kontekście pacjentów zakażonych koronawirusem będzie nas angażować coraz bardziej, mocniej. Musimy mieć zabezpieczone łóżka. W tej chwili mogę ocenić, że bazę łóżkową mamy zabezpieczoną, bo mamy tych łóżek jeszcze statystycznie rzecz biorąc ponad 150 wolnych, natomiast musimy uwzględniać tę zmieniająca się sytuację epidemiczną. Liczymy się z tym, że ilość koniecznych hospitalizacji będzie nam wzrastała, że ilość zajętych łóżek będzie nam wzrastała - mówił wojewoda Paszkowski.

Dodał, że jest w stałym kontakcie z dyrektorami szpitali, służbami, podejmuje różne decyzje związane z zabezpieczeniem łóżek w szpitalach, zwiększana jest ich liczba. Również zabiegamy o to, aby było coraz więcej dostępnych respiratorów czy miejsc intensywnej terapii, dlatego, że się liczymy z tym, że epidemia może wymagać tego, aby coraz więcej tych osób hospitalizować - dodał Bohdan Paszkowski.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (najbardziej specjalistycznego i największego szpitala w regionie), dr hab. Jan Kochanowicz mówił w tej samej audycji w Polskim Radiu Białystok, że w placówce, w klinikach zakaźnych przebywa najwięcej zakażonych pacjentów w województwie - ponad 50. Dodał, że 6 pacjentów z koronawirusem przebywa obecnie na intensywnej terapii, wymagają tzw. mechanicznej wentylacji.

- W planach mamy ewentualne zwiększenie liczby miejsc na oddziale intensywnej terapii. Trwają zmiany organizacyjne, modernizacyjne tak, abyśmy mogli przyjąć większa liczbę pacjentów - mówił Kochanowicz. Wyjaśnił, że obecnie jest 6 takich miejsc, może być o trzy więcej, a szpital ma potencjał do ponad 20 takich miejsc. Zaznaczył, że zmiany oznaczałyby ograniczenia dla innych pacjentów, ograniczenia liczby operacji.

Izabela Próchnicka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum