Podlaskie: trzeci pozew w sprawie nadwykonań

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2010 13:31

W środę (5 maja) do sądu trafi pozew Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku przeciwko NFZ.

Jak twierdzi Sławomir Kosidło, dyrektor szpitala, będzie to proces o niezapłacone tzw. nadwykonania o wartości 6 mln złotych. Negocjacje z Funduszem nie dały bowiem efektu.

To już trzeci podlaski szpital, który będzie walczył w sądzie o pieniądze.

– Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał dotychczas dwa pozwy o zapłatę nadwykonań za rok 2009 – wyjaśnia nam Adam Dembski, rzecznik prasowy podlaskiego NFZ. – Pierwszy dotyczy Szpitala Ogólnego w Grajewie. Tu kwota roszczeń wynosi  1 838 055 zł i dotyczy głównie świadczeń wykonanych poza umową na oddziałach: dziecięcym, zakaźnym, wewnętrznym i chirurgii ogólnej.

Jak podaje Adam Dembski, w placówce tej trwa równocześnie kontrola realizacji umowy za rok 2009. Jej ustalenia pozwolą stwierdzić zasadność wykonania procedur w ramach umowy, co może spowodować zmniejszenie kwoty nadwykonań.

Drugi pozew przeciwko POW NFZ skierował Szpital Ogólny w Kolnie. Pozew opiewa na kwotę 444 505 zł za nadwykonania pediatryczne.

Jak podaje Adam Dembski, ogółem, po zawarciu ugód ze świadczeniodawcami na niektóre zakresy świadczeń, suma kontraktów w zakresie leczenia szpitalnego w województwie za rok 2009 wyniosła 732 738 891,45 złotych, zaś suma nadwykonań – 54 340 416 zł.

Adam Dembski wyjaśnia ponadto, że Podlaski OW NFZ w latach ubiegłych, dzięki ówczesnej sytuacji finansowej opłacał niemal wszystkie nadwykonania na rzecz szpitali. Za rok 2009 zapłacił tylko za nadwykonania w zakresach ratujących życie i nielimitowanych, bo pieniędzy było znacznie mniej i rok 2009 zakończył stratą w wysokości 50 670 000 zł.

Pozwami przeciwko NFZ za niezapłacone nadwykonania sypnęło we wszystkich województwach. Kilka pozwów wysłał już Centralny Szpital Kliniczny w Łodzi, który ma ponad 1,2 mln zł nadwykonań. O 2 mln zł za pierwsze półrocze 2009 r. upomniał się także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu.

Podobnie jest m.in. w Lubelskiem. Na początku roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pozew Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie przeciwko NFZ. Szpital domaga się zwrotu pieniędzy, które wydał na leczenie w drugiej połowie 2008 i w roku 2009.

We wrześniu ubiegłego roku pozew przeciw NFZ złożył Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. Placówka domaga się zwrotu ponad 21 milionów złotych za okres od 1999 do 2008 roku, które wydała na zabiegi ratujące życie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum