Podlaskie: to koniec oddziału psychiatrii dziecięcej?

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2011 11:21

Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Choroszczy przedstawi wniosek o likwidację oddział psychiatrii dziecięcej. Powód to brak chętnych specjalistów do pracy na oddziale.

Podlaskie: to koniec oddziału psychiatrii dziecięcej?

Oddział psychiatrii dziecięcej jest jedynym w województwie podlaskim całodobowym oddziałem psychiatrycznym przeznaczonym dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Od początku 2011 r. jego działalność jest zawieszona, choć jeszcze w grudniu 2010 r. placówka podpisała kontrakt z NFZ na ten oddział o wartości 767 tys. zł.

Przyczyną zawieszenia jest brak specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. W województwie podlaskim jest ich zaledwie ośmiu, z tego kilku aktywnych zawodowo. W choroszczańskiej lecznicy pracowało dwóch lekarzy, ale złożyli wypowiedzenia.

- Ich żądania finansowe przekraczały możliwości szpitala. Prowadziliśmy rozmowy z osobami dostępnymi, pracującymi na terenie województwa podlaskiego, ale nikt nie odpowiedział pozytywnie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wiesław Rutkiewicz, zastępca dyrektora Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. S. Deresza w Choroszczy.

Jak informuje, z przyczyn niezależnych od lecznicy, nie może ona utrzymywać sytuacji zawieszenia oddziału, ponieważ stanowiska wojewody jak i Ministerstwa Zdrowia są negatywne w tej kwestii.

- Dlatego 15 kwietnia na posiedzeniu Rady Społecznej szpitala zgłosimy wniosek likwidacyjny. Jak sądzę Rada poprze ten wniosek, gdyż uruchomienie oddziału w oparciu o kadry, które dostępne są w województwie podlaskim jest niemożliwe. Tym, którzy są, nie jesteśmy w stanie zaoferować wynagrodzenia, którego oczekują - wyjaśnia dyrektor Rutkiewicz.

W województwie podlaskim oddziały pobytu dziennego dla dzieci chorych psychicznie funkcjonują jeszcze  w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku oraz w niepublicznym zakładzie, założonym przez byłych pracownicy szpitala w Choroszczy.

Obie placówki nie mają jednak opieki całodobowej. Młodzi pacjenci będą musieli leczyć się w oddalonych o kilkaset kilometrów placówkach w Warszawie i Olsztynie.

Cezary Cieślukowski, członek zarządu województwa podlaskiego nadzorujący ochronę zdrowia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl podkreśla, że potrzeba funkcjonowania oddziału psychiatrycznego dla dzieci bezprzecznie istnieje. Dlatego trwa poszukiwanie rozwiązania problemu.

- Prowadzone są rozmowy ze specjalistami z  Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, ale szpital w Choroszczy oddalony jest od Białegostoku o kilkanaście kilometrów i jest to też jakieś utrudnienie w podjęciu obowiązków. Jedną z rozpatrywanych alternatyw jest przeniesienie oddziału do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku - informuje Cezary Cieślukowski.

Podkreśla, że zarządowi zależy na tym, żeby młodzi pacjenci nie musieli wyjeżdżać na leczenie poza województwo. Rozwiązania nie da się jednak znaleźć z dnia na dzień. Przypomina, że u źródła obecnej sytuacji leżały oczekiwania płacowe lekarzy psychiatrów, które znacznie przekraczały możliwości finansowe szpitala.

- Założony przez nich NZOZ od 1 kwietnia ma kontrakt z NFZ, świadczy poradnictwo i opiekę dzienną, natomiast nie świadczy opieki stacjonarnej. To jest problem nad którego rozwiązaniem pracujemy - zaznacza Cieślukowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum