Podlaskie: szpitale nie chcą dodatkowych ubezpieczeń

Autor: DM, Radio Białystok, Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2012 10:16

W województwie podlaskim tylko dwa szpitale wykupiły ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. Dyrektorzy lecznic przekonują, że kwoty polis są bardzo wysokie i po prostu pieniędzy na ich opłacenie.

Największy w regionie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku miałby zapłacić prawie 700 tys. zł dodatkowego ubezpieczenia, a niewielki szpital powiatowy w Sejnach prawie 400 tys. zł - informuje Radio Białystok.

Obowiązek zakupu ubezpieczenia od następstw zdarzeń medycznych na wszystkie szpitale nałożyła ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Związany jest on z działającymi od stycznia tego roku komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które - z pominięciem drogi sądowej - będą orzekać o wysokości odszkodowań za błędy lekarskie.

Większość dyrektorów podlaskich lecznic przekonuje, że nie ma pieniędzy na wykup polis. Dodatkowo zwracają uwagę na fakt, że kryteria obliczania kwot składek przez PZU (to jedyny ubezpieczyciel, który zdecydowała się oferować taką usługę) są niejasne.

Jak pisze Gazeta Współczesna Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku jest w jeszcze innej sytuacji - do ogłoszonego przetargu na ubezpieczenia od zdarzeń medycznych nie stanął żaden ubezpieczyciel.

W efekcie z informacji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że dotąd tylko szpitale w Wysokiem Mazowieckim i Suwałkach wykupiły te dodatkowe ubezpieczenia.

Problem ubezpieczeń od zdarzeń medycznych szeroko opisuje w środę (15 lutego) także portal rynekzdrowia.pl. Jak zauważa z perspektywy szpitali dyskusja na ten temat sprowadza się obecnie do pytania: co zrobić, aby uniknąć tak olbrzymich kosztów?

Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich w rozmowie z naszym dziennikarzem ocenia, że w 2012 roku kwota zobowiązań wymagalnych szpitali powiatowych może wzrosnąć z 600 mln zł do ponad 1 mld zł. Jego zdaniem najbardziej pogorszy się sytuacja szpitalnych spółek. A taka sytuacja kupowaniu drogich ubezpieczeń nie sprzyja.

Dodatkowo konieczność wykupienia polis spada na lecznice w fatalnym okresie - początek roku oznacza serię podwyżek, w tym najniższej płacy, opłat za media i transport, itd. Dlatego nawet mocne finansowo placówki patrzą w przyszłość z coraz większą obawą.

Czytaj. Ubezpieczenie od zdarzeń medycznych "gwoździem do trumny" dla szpitali samorządowych?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum