Podlaskie szpitale czekają na wyższe kontrakty

Autor: Gazeta Wyborcza Białystok, PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2009 09:28

Dyrektorzy podlaskich szpitali nie chcą podpisywać proponowanych im kontraktów na 2010 rok.

Podlaskie szpitale czekają na wyższe kontrakty

Ich zdaniem Fundusz zaproponował kontrakty o kilkanaście procent niższe niż w 2009 roku. Gdyby je podpisali, pieniędzy z kontraktu nie wystarczyłoby na leczenie do końca 2010 roku.

Do tego wiele placówek nadal ma niezapłacone przez Fundusz nadwykonania. NFZ nie kryje, że poza świadczeniami ratującymi życie, szpitale nie mogą liczyć na zwrot środków.

Dyrektorzy podlaskich szpitali na zwołanym konwencie starostów województwa podlaskiego (10 grudnia) ustalili wspólne stanowisko, że żaden szpital nie podpisze nowych umów z NFZ. Negocjacje będą prowadzić wszyscy dyrektorzy podlaskich szpitali razem.

Lekarze i samorządowcy chcą, by kontrakty na przyszły rok były przynajmniej takie, jak w tym. Minister zdrowia Ewa Kopacz złożyła propozycję weryfikacji planu finansowego NFZ.

– Moim celem jest to, aby szpitale dostały kontrakt jednoznaczny z kontraktem na rok 2009 – powiedziała minister, odnosząc się do obaw dyrektorów szpitali, według których plan finansowy NFZ mógł spowodować zmniejszenie środków w porównaniu z tegorocznymi.

Minister zdrowia podczas obrad Komisji Trójstronnej poinformowała, że poprosiła prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza „o weryfikację planu finansowego”, a pieniądze, które znajdą się dodatkowo, będą skierowane do szpitali. Ewa Kopacz zapewniła także, że kontraktowanie świadczeń medycznych na 2010 roku będzie na poziomie nie niższym niż w tym roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum