Podlaskie: szpital MSWiA w Białymstoku od 14 kwietnia jednoimiennym szpitalem zakaźnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2020 20:17

Od 14 kwietnia, szpital MSWiA w Białymstoku będzie działał jako jednoimienny szpital zakaźny; do tego czasu placówka ma dokonać relokacji dotychczasowych pacjentów - poinformował w piątek (10 kwietnia) Podlaski Urząd Wojewódzki.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W Podlaskiem jako jednoimienny szpital zakaźny działa dotąd szpital wojewódzki w Łomży. O tym, że w drugiej kolejności taką rolę będzie też pełnił szpital MSWiA w Białymstoku, wojewoda podlaski informował już wcześniej.

"W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w województwie podlaskim, zaistniała konieczność uruchomienia drugiego szpitala jednoimiennego, zakaźnego. Wojewoda podlaski wydał polecenie przeprofilowania szpitalowi MSWiA w Białymstoku z dniem 14 kwietnia 2020 roku" - podano w komunikacie opublikowanym na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Urząd wojewódzki wyjaśnia, że konieczność przekształcenia drugiego szpitala w Podlaskiem w jednoimienny zakaźny ma zapewnić "właściwy dostęp do diagnostyki i leczenia" pacjentów z koronawirusem.

Celem przekształcenia ma być również "zwiększenie dostępności do leczenia choroby zakaźnej COVID-19", szybsza diagnoza i leczenie chorych, ale także minimalizowanie ryzyka zawieszenia działalności innych, zwłaszcza wysokospecjalistycznych oddziałów w szpitalach w Białymstoku.

Urząd poinformował, że w szpitalu MSWiA jest 159 łóżek, 16 respiratorów. Placówka ma przyjmować pacjentów, którzy mają "tylko i wyłącznie" koronawirusa (a nie inne choroby), albo objawy koronawirusa, ale jeszcze nie potwierdzono u nich COVID-19. Urząd wojewódzki tłumaczył wcześniej, że szpital jednoimienny w Łomży jest natomiast szpitalem dla pacjentów z koronawirusem, którzy wymagają opieki także ze względu na inne schorzenia, konieczność zabiegów.

"Do 13 kwietnia szpital jest zobowiązany do rozlokowania swoich dotychczasowych pacjentów, od 14 kwietnia powinien działać jako jednoimienny" - podano w komunikacie.

Według ostatnich danych, dotychczas koronawirusa potwierdzono w Podlaskiem u 189 pacjentów, dwie osoby zmarły, osiem wyzdrowiało.

Izabela Próchnicka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum