Podlaskie: starostwo chce wydzierżawić szpital w Augustowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2013 18:50

Radni powiatu augustowskiego podjęli uchwałę, w której upoważnili dyrektora SPZOZ w Augustowie do wyłonienia zewnętrznej firmy, która zajmie się prowadzeniem szpitala. Samorząd chce uchronić placówkę przed bankructwem.

Podlaskie: starostwo chce wydzierżawić szpital w Augustowie
Wicestarosta augustowski Jarosław Szlaszyński powiedział, że dyrektor szpitala może w obecnej sytuacji wszcząć procedurę wyłonienia firmy, która poprowadzi szpital. Firma taka dzierżawiłaby mienie i siedzibę szpitala, ale musi zachować kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, zapewnić obecny poziom i zakres świadczonych usług.

Starostwo zakłada, że firma, która wydzierżawi szpital, zacznie swoją działalność w drugim półroczu tego roku, najprawdopodobniej 1 lipca. Szpital będzie jednostką nadzorczą dla przyszłego dzierżawcy.

- Musimy przedsięwziąć jakieś kroki, gdyż placówka ma 18 milionów złotych długu. Nie możemy pozwolić na to, by szpital zbankrutował -  powiedział Szlaszyński.

Samorząd zapewnia, że po zmianach organizacyjnych dla mieszkańców powiatu augustowskiego nic się nie zmieni, gdyż szpital dalej będzie publiczny. Dzierżawca szpitala będzie mógł jednak prowadzić w placówce dodatkowe płatne usługi medyczne.

W Szpitalu Powiatowym w Augustowie pracuje prawie 300 osób. Może on przyjąć maksymalnie 175 pacjentów. W powiecie augustowskim mieszka 60 tys. osób, ale w sezonie letnim przyjeżdżają tam setki tysięcy turystów.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum