Podlaskie: starostowie o finansowaniu szpitali powiatowych i normach zatrudnienia pielęgniarek

Autor: Polskie Radio Białystok/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2019 15:58

Na posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego starostowie przyjęli stanowisko, w którym domagają się podwyższenia o co najmniej 20 proc. finansowania działalności szpitali powiatowych oraz zmiany w zakresie norm zatrudnienia pielęgniarek.

Podlaskie: starostowie o finansowaniu szpitali powiatowych i normach zatrudnienia pielęgniarek
Starostowie zwracają uwagę na pogarszającą się kondycję finansową szpitali powiatowych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Chodzi o to, aby normy te nie były zależne od liczby łóżek, ale od liczby leczonych pacjentów - informuje Polskie Radio Białystok.

Starostowie z województwa podlaskiego podkreślają w przyjętym stanowisku, że wiele szpitali tonie w długach, a wprowadzone zmiany dla części z nich będą „gwoździem do trumny”.

Chodzi głównie o normy dotyczące liczby zatrudnianych pielęgniarek i położnych na określoną liczbę łóżek szpitalnych. Z uwagi na trudności finansowe i kłopoty w zatrudnieniu dodatkowych osób, część placówek, by dostosować się do wymogów Ministerstwa Zdrowia, będzie zmuszona zmniejszyć liczbę łóżek.

Szpitale mają także problem z podwyżkami dla lekarzy i roszczeniami kolejnych grup zawodowych, m.in. laborantów i rehabilitantów. Zauważają, że koszty podwyżek w znacznej części przerzucono na lecznice, które i tak mają kłopoty finansowe.

Więcej: radio.bialystok.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum