Podlaskie: samorządowcy jednym głosem o niedofinansowaniu opieki zdrowotnej

Autor: 4lomza.pl/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2009 14:58

Trzynaście samorządów z województwa podlaskiego - w tym także władze samorządowe województwa - podpisało się pod wspólnym stanowiskiem w sprawie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w województwie.

Podlaskie: samorządowcy jednym głosem o niedofinansowaniu opieki zdrowotnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samorządowcy żądają „prawidłowej wyceny wartości poszczególnych procedur medycznych i zagwarantowanie w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2009 r. i lata następne takiego poziomu środków finansowych, które w pełni pokryją koszty świadczeń opieki zdrowotnej”.

Podkreślają, że obecna sytuacja grozi nie tylko pogarszaniem się sytuacji finansowej szpitali, ale również może spowodować pogorszenie dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, czyli wydłużyć kolejki do porad specjalistycznych, które dziś już niejednokrotnie sięgają kilkunastu miesięcy i zmusić szpitale do ograniczania przyjęcia pacjentów na planowe leczenie.

Tragiczna sytuacja szpitali na terenie województwa podlaskiego jest spowodowana sukcesywnym niedoszacowaniem wartości umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych zawieranych przez Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ.

Dodatkowo niepokoi ich także fakt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2009 rok, skutkujący przeznaczeniem dodatkowych pieniędzy na lekarzy rodzinnych, bez jednoczesnego zwiększenia kwoty na leczenie szpitalne. To z kolei ich zdaniem będzie skutkować brakiem możliwości opłacenia ponadlimitowych świadczeń zdrowotnych w rodzaju leczenie szpitalne udzielonych w I półroczu br. przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Tylko szpital w Łomży w pierwszym półroczu 2009 roku wykonał zabiegi ponad przyznany mu przez NFZ limit na kwotę 4,4 mln zł.

„Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa podlaskiego żądamy dokonania prawidłowej wyceny wartości poszczególnych procedur medycznych i zagwarantowanie w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2009 r. i lata następne takiego poziomu środków finansowych, które w pełni pokryją koszty świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez zakłady opieki zdrowotnej” - kończą swoje wystąpienie samorządowych z województwa podlaskiego.

List, pod którym podpisali się przedstawiciele: Zarządu Województwa Podlaskiego, miasta Białystok, a także powiatów augustowskiego, białostockiego, bielskiego, grajewskiego, hajnowskiego, kolneńskiego, monieckiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego i wysokomazowieckiego ma trafić m.in. do premiera Donalda Tuska, minister zdrowia Ewy Kopacz i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum