Podlaskie: pracownicy przeciw wydzierżawieniu szpitala w Augustowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2013 19:06

Pracownicy są przeciwni wydzierżawieniu szpitala w Augustowie spółce Centrum Dializa z Sosnowca. Na nadzwyczajnej sesji rady powiatu we wtorek (18 czerwca) radni podtrzymali jednak decyzję o dzierżawie placówki.

Podlaskie: pracownicy przeciw wydzierżawieniu szpitala w Augustowie
Spółka Centrum Dializa wygrała miesiąc temu przetarg na dzierżawę szpitala w Augustowie. Ma zarządzać mieniem placówki przez najbliższe 25 lat. Pieniądze z dzierżawy mają być przeznaczone na spłatę 20 mln zł długu placówki. 

Na wniosek radnych PiS odbyła się we wtorek sesja rady gminy, na której przedstawiciele szpitalnych związków zawodowych spotkali się z radnymi i starostą augustowskim. Na sesję przyszli też pracownicy placówki i mieszkańcy Augustowa

- Celem tego spotkania było to, aby władze powiatu przemyślały i odstąpiły od podpisania umowy na dzierżawę, póki nie jest za późno. Takie rozwiązanie to zagrożenie dla mieszkańców powiatu augustowskiego - powiedziała przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych augustowskiego szpitala Maria Iwanow.

Nowy dzierżawca ma zająć się prowadzeniem szpitala w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Przejmie prawie całą nieruchomość, sprzęt i aparaturę szpitalną. Spółka jest zobowiązana zapewnić obecny zakres bezpłatnych usług medycznych i nie może ich zmniejszyć. Centrum Dializa ma przejąć także kontrakt z NFZ. Dzierżawca szpitala będzie mógł też prowadzić w placówce dodatkowe płatne usługi medyczne.

Iwanow powiedziała, że mieszkańcy i pracownicy obawiają się, że spółka kosztem dobrze płatnych usług medycznych będzie ograniczała podstawowe, mniej opłacalne, usługi dla mieszkańców miasta i powiatu.

- Chcemy znaleźć inne, lepsze rozwiązanie, by ratować szpital, szukać dużych oszczędności, które my pracownicy widzimy, a władze tego nie zauważały przez tyle lat - powiedziała Iwanow. Dodała, że przedstawiła podczas sesji stanowisko pracowników, ale władze powiatu nie zmieniły zdania.

Radni PiS złożyli projekt uchwały o unieważnieniu uchwały z marca 2012 roku, która pozwala na zorganizowanie przetargu i wydzierżawienie placówki. Większość radnych zagłosowała przeciwko.

Według Iwanow, uchwała z marca 2012 r. jest sprzeczna ze statutem szpitala i związki zaskarżą ją do sądu administracyjnego. Starosta augustowski Franciszek Wiśniewski powiedział na sesji, że projekt dzierżawy będzie realizowany, bo w tej sytuacji nie ma innego, lepszego rozwiązania

Przetarg na dzierżawę zorganizował sam szpital. Centrum Dializa zaproponowało mu 200 tys. zł miesięcznego czynszu, z którego ma być spłacane zadłużenie placówki, kaucję 4 mln zł oraz udzielenie gwarancji zatrudnienia i warunków płacowych dla obecnych pracowników na najbliższy rok.

W Szpitalu Powiatowym w Augustowie pracuje ok. 300 osób. Może on przyjąć 175 pacjentów. W powiecie augustowskim mieszka 60 tys. osób, ale w sezonie letnim przyjeżdżają tam setki tysięcy turystów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum