Podlaskie: poprawiły się wyniki finansowe szpitali marszałkowskich

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2014 15:25

Z danych za 2013 r. wynika, że placówki ochrony zdrowia, dla których podmiotem tworzącym jest województwo podlaskie osiągnęły - po raz pierwszy od kilkunastu lat - dodatni wynik finansowy.

We wtorek (11 marca) zarząd województwa podlaskiego zapoznał się z sytuacją finansową zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd woj. podlaskiego Wszystkie placówki w 2013 r. osiągnęły - po raz pierwszy od kilkunastu lat - dodatni wynik finansowy.

- Stało się to możliwe dzięki wysiłkom dyrekcji i pracowników szpitali, dobrej współpracy z władzami województwa, licznym inwestycjom prowadzonym z budżetu województwa i z funduszy unijnych. Warto ponadto podkreślić, że tym razem podlaski oddział NFZ zapłacił za większość nadwykonań - informuje Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego.

Zaznacza, że w prawie wszystkich placówkach wdrażane są plany restrukturyzacji, które mają zbilansować przychody i koszty działalności. Jednocześnie - jak podaje - mimo dobrych wyników za rok ubiegły, sytuacja wielu szpitali jest bardzo trudna.

- Główną przyczyną są niespłacone długi z lat poprzednich, które dla wszystkich placówek prowadzonych przez województwo podlaskie wynoszą ponad 200 mln zł. Dla bieżącej sytuacji finansowej niepokojące jest, że co prawda w roku 2013 rosły przychody (o 3,33 proc.), ale jeszcze szybciej rosły koszty (o 3,69 proc) - wskazuje rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum