Podlaskie: nie są gotowi na elektroniczne opaski?

Autor: Gazeta Współczesna /Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2012 10:50

Zgodnie z przepisami, od stycznia każdy pacjent, który trafi do szpitala, powinien mieć opaskę z zakodowaną informacją o sobie. Niewiele jednak podlaskich placówek jest gotowych do zakładania chorym elektronicznych opasek .

Podlaskie: nie są gotowi na elektroniczne opaski?
Elektroniczna identyfikacja wymaga wyposażenia szpitala w odpowiednie oprogramowanie i sprzęt komputerowy, przynajmniej jedną drukarkę oraz czytniki elektroniczne do skanowania kodów z opasek. Założono, że optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie jednego czytnika na około 50 pacjentów. Drukarka to około 3 tys. zł netto, jeden czytnik - około 1,3 tys. zł netto, opaski - od 50 do 75 gr netto, a oprogramowanie - to wydatek około 6 tys. zł.

W dużych placówkach dostosowanie systemu do takiej identyfikacji to niemałe koszty, np. szpital wojewódzki w Łomży szacował je na ok. 1 mln zł, a Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku - nawet na 12 mln zł. Wiele placówek nie jest w stanie do końca tych kosztów oszacować.

Jak podaje Gazeta Współczesna, elektroniczna identyfikacja na przykład w Szpitalu Miejskim w Białymstoku ma być dopiero gotowa wraz z wdrożeniem systemu e-zdrowie, który ma objąć wszystkie podlaskie szpitale w najbliższych latach. Na to czeka też np. białostocki szpital wojewódzki. Na razie ma inne, tańsze rozwiązanie (opaska z numerem a nie pakietem informacji), które w skali roku kosztuje nieco ponad 7 tys. zł.

Na e-zdrowie czeka też szpital w Grajewie. Zdaniem Grzegorza Dembskiego, dyrektora placówki, wszelkie inne rozwiązania przed wprowadzeniem tego systemu to marnowanie pieniędzy.

Więcej: www.wspolczesna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum