Podlaskie: miliony zł od podatników m.in. dla hospicjów i fundacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2011 15:01

Blisko 9,6 mln zł dostaną organizacje pozarządowe w Podlaskiem od podatników, którzy przekazali im 1 proc. swoich podatków za 2010 rok. Są to głównie fundacje wspierające rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi oraz hospicja.

Podlaskie: miliony zł od podatników m.in. dla hospicjów i fundacji
Wynika to z danych z poprzednich lat. Są to dla nich często najważniejsze pieniądze, bo np. nie mają szans na zdobycie funduszy unijnych.

Jak wyliczyły służby skarbowe, jest to prawie 83,8 proc. pieniędzy, jakie mogły trafić do organizacji, gdyby wszyscy podatnicy w Podlaskiem skorzystali z prawa przekazania 1 procenta podatku podmiotom mającym status organizacji pożytku publicznego. Kwota jest rekordowa w regionie.

Swój 1 proc. w rocznych rozliczeniach z fiskusem przekazało organizacjom ponad 247,2 tys. podatników. Dla porównania za 2009 rok pieniędzmi podzieliło się z organizacjami o 32 tys. podatników mniej. Przekazano wówczas sumę prawie 8,5 mln zł, co stanowiło 78,9 proc. kwoty, jaką podatnicy mogli przekazać.

Do przekazywania jednego procenta podatku organizacjom w Podlaskiem zachęcała od stycznia do końca kwietnia akcja zorganizowana przez wojewodę podlaskiego Macieja Żywno, Izbę Skarbową w Białymstoku i Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Pieniądze mają trafić do organizacji do końca lipca. Gdy zakończą się procedury księgowe, będzie wiadomo, które organizacje otrzymały najwięcej pieniędzy.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum