Podlaskie: marszałek odroczył szpitalom spłatę milionowych długów

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2014 14:29

Zarząd województwa postanowił we wtorek (17 czerwca) odroczyć szpitalom w Białymstoku, Suwałkach i Choroszczy spłaty należności.

SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony  im. J. Śniadeckiego w Białymstoku powinien był zapłacić ponad 2,6 mln zł do końca czerwca oraz 1,6 mln zł do końca roku. Są to należności z tytułu pożyczki, udzielonej w 2013 r. przez zarząd województwa na rozbudowę bloków operacyjnych. Ponieważ szpital jest w trudnej sytuacji finansowej, spłata zobowiązań zostaje opóźniona o rok.

Zarząd województwa odroczył szpitalowi wojewódzkiemu również o rok spłatę 2 mln zł od pożyczki, udzielonej w roku 2009 w wysokości 7 mln zł. Została ona zaciągnięta przez ówczesną dyrekcję placówki na regulowanie zobowiązań wobec wierzycieli.

Kolejna należność szpitala wojewódzkiego w kwocie 540 tys. zł jest rezultatem pożyczki, udzielonej na wypłatę odpraw pracownikom w związku z prowadzoną restrukturyzacją zatrudnienia. Marszałkowie i w tym przypadku przełożyli spłatę o rok.

Również Szpital Wojewódzki im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach uzyskał od zarządu województwa odroczenie o rok spłat należności w wysokości 1 mln zł od pożyczki, zaciągniętej w 2008 r. oraz 600 tys. zł od pożyczki, zaciągniętej w 2009 r. na modernizację bloku operacyjnego.

Podobną prolongatę uzyskał SPP ZOZ im. Deresza w Choroszczy. Dzięki decyzji Zarządu Województwa zyskał rok na zapłacenie 2,5 mln zł pożyczki, zaciągniętej w 2011 r.

Wszystkie trzy szpitale prowadzą obecnie kosztowne inwestycje i nie mają wolnych środków na spłatę swoich zobowiązań wobec budżetu województwa. Odroczenie spłat pożyczek oznacza, że zarząd województwa zgodził się przyjąć na siebie dodatkowy wysiłek finansowy. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum