Podlaskie: lekarze rodzinni nie składają ofert

Autor: tvp.pl, DM/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2010 18:28

Lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim nie złożyli, mimo mijającego terminu, ofert na świadczenia w POZ - informuje tvp.pl

Podlaskie: lekarze rodzinni nie składają ofert

Według Pozorozumienia Zielonogórskiego (PZ) lekarze zrzeszeni w organizacji obejmują opieką około 80 proc. mieszkańców województwa podlaskiego. Brak kontraktów z NFZ może doprowadzić do tego, że 3 stycznia większość gabinetów lekarzy rodzinnych w regionie będzie zamkniętych lub będzie udzielać tylko płatnych porad. 

Tymczasem, jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, na ostatnim spotkaniu przedstawicieli PZ z minister zdrowia Ewą Kopacz i urzędnikami Narodowego Funduszu Zdrowia, które odbyło się 15 grudnia, nie udało się wypracować kompromisu.

PZ chce wzrostu o 72 grosze stawki kapitacyjnej za świadczenie wykonane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Obecnie stawka wynosi 8 zł. NFZ podkreśla, że nie ma środków na taką podwyżkę.

Jacek Krajewski, prezes PZ, zwraca również uwagę na fakt, że nowe rozporządzenie prezesa NFZ nakłada dodatkowe obowiązki na lekarza POZ, jednak nie przewiduje dodatkowego finansowania.

Od stycznia 2011 r. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą przekazywać do Funduszu bardziej szczegółowe informacje dotyczące niektórych świadczeń zdrowotnych: dotychczas były to dane zbiorcze, od 1 stycznia 2011 r. mają to być natomiast dane z identyfikacją niektórych grup pacjentów – dzieci i młodzieży.

Z nieoficjalnych informacji płynących z resortu zdrowia wynika jednak, że dodatkowe obowiązki dotyczące sprawozdawczości, które zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, mają od nowego roku wykonywać lekarze POZ, mogą zostać zniesione. Taka decyzja miałaby skłonić lekarzy z PZ do podpisywania kontraktów.

Ministerstwo Zdrowia, NFZ i PZ zapowiadają, że rozmowy będą kontynuowane.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum