Podlaskie: kolejne pielęgniarki dołączają do protestu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2018 14:38

Część pielęgniarek zatrudnionych w trzech podlaskich szpitalach w Suwałkach, Augustowie i Choroszczy, na znak protestu przebywa na zwolnieniach lekarskich. Z tego powodu szpital suwalski zawiesił działanie oddziału pediatrii.

Fot. Shutterstock

Taka sytuacja trwa w Podlaskiem od poniedziałku. Wtedy na zwolnienia poszło ok. 20 proc pielęgniarek w Suwałkach i Choroszczy. We wtorek dołączyły do nich pielęgniarki z Augustowa.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach Adam Szałanda poinformował PAP, że w czwartek musiał zawiesić działanie oddziału pediatrii, gdzie większość pielęgniarek jest na zwolnieniach lekarskich. Oddział nie przyjmuje pacjentów. Dzieci, których stan zdrowia na to pozwalał, zostały wypisane do domu. Pozostałe trafiły zaś do innych placówek. Dyrektor ma nadzieję, że sytuacja dojdzie do normy w poniedziałek.

Z kolei dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie Danuta Zawadzka powiedziała PAP, że w związku z brakiem pielęgniarek, szpital wstrzymał realizację zabiegów planowych.

W obu szpitalach pielęgniarki domagają się 1000 zł podwyżki i są w sporze zbiorowym z dyrekcją placówek.

W Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy na zwolnieniach lekarskich jest 70 z 270 zatrudnionych pielęgniarek. Szpital w środę ograniczył ilość przyjmowanych pacjentów, za wyjątkiem tych, którzy wymagają bezwzględnej hospitalizacji ze względu na zagrożenie życia oraz pacjentów tzw. sądowych.

Według informacji uzyskanych przez PAP, w szpitalu w Suwałkach najniższe wynagrodzenie pielęgniarki wynosi 2900 zł netto. Z kolei w szpitalu w Augustowie pielęgniarki zarabiają od 3 do 6 tysięcy zł brutto.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum