Podlaskie: dwa szpitale mają poważne problemy. Pomoże samorząd?

Autor: Białystok Online/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2018 11:17

Lekarze z dwóch podlaskich szpitali odchodzą z pracy. Powodem ich decyzji jest trudna sytuacja finansowa placówek. Nie pomagają obietnice NFZ, który twierdzi, że środki pojawią się jeszcze w tym roku. Do akcji wkracza Zarząd Województwa i zapowiada poręczenie kredytów.

Zarząd Województwa Podlaskiego zapowiada poręczenie kredytów. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

W Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku i w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy lekarze nie podpisali klauzuli opt-out. Poza tym w Choroszczy coraz więcej specjalistów zaczyna wypowiadać umowy o pracę. Lekarze nie chcą zarabiać mniej niż rezydenci. Poza tym szpitale muszą sfinansować wyższe wynagrodzenia pozostałych pracowników, które pojawiły się w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia.

Aby ratować sytuację, zarząd województwa zapowiedział, że w związku brakiem konkretnego wsparcia ze strony NFZ, będzie rekomendować szpitalom wzięcie kredytów. Nie wiadomo jeszcze jak wysokie zobowiązanie zostanie zaciągnięte. Zdaniem zarządu sytuacja ta pokazuje wyraźnie, jak negatywne dla placówek zdrowotnych są wprowadzone pod koniec roku zmiany z finansowaniu szpitali.

Maciej Olesiński, szef Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, uspokaja i zapewnia, że pieniądza na finansowanie droższych w tym roku procedur w psychiatrii mogą pojawić się jeszcze w tym roku. Ponadto wsparcie finansowe obiecał minister zdrowia. 

Więcej: www.bialystokonline.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum