Podlaskie: czy nowe oddziały dostaną kontrakty?

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2009 11:54

Kryzys, który daje się we znaki Narodowemu Funduszowi Zdrowia nie ominął też podlaskiego oddziału płatnika. Dyrektorzy szpitali w województwie podlaskim obawiają się, że NFZ nie podpisze kontraktów z nowootwartymi oddziałami szpitalnymi.

Pod znakiem zapytania jeszcze do niedawna było zakontraktowanie usług na oddziale intensywnej terapii Szpitala Powiatowego im. Rafała Czerwiakowskiego w Bielsku Podlaskim. Zapadła jednak decyzja, że oddział dostanie kontrakt.

– Podpiszemy umowę, ponieważ ta część województwa wymaga uszczelnienia systemu jeżeli chodzi o ten typ świadczeń medycznych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Dębski, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału NFZ.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku również dostanie kontrakt na nowy oddział rehabilitacji.

– Będzie zakontraktowanych kilka łóżek, które wcześnie w ramach świadczeń rehabilitacyjnych były zakontraktowane na innych oddziałach. Oczekiwania dyrekcji placówki były większe, jednak w obecnej sytuacji finansowej utrzymanie takiej samej ilości łóżek jest sukcesem – informuje rzecznik.

Gorzej wygląda sytuacja nowej pracowni kardiologii inwazyjnej w  Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

Jak tłumaczy nam rzecznik prasowy oddziału NFZ, usługi na bardzo wysokim poziomie w tym zakresie świadczone są po drugiej stronie ulicy  w  Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, więc NFZ, żeby podpisać kontrakt na świadczenia z tego zakresu ze szpitalem wojewódzkim musiałby zmniejszyć kontrakt ze szpitalem uniwersyteckim, a nie ma żadnego powodu, żeby to zrobić.

W 2010 r. województwo podlaskie dostanie na leczenie o kilka milionów złotych mniej niż w tym roku. Kontrakty ze szpitalami maja być o ok. 2 proc. mniejsze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum