Podlaskie: budżet NFZ na 2014 r. - tyle samo znaczy mniej

Autor: Kurier Poranny, KL • • 02 sierpnia 2013 13:05

Budżet Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na 2014 r. będzie zbliżony do tegorocznego. Dla dyrektorów lecznic oznacza to jednak, że pieniędzy będzie mniej m.in. ze względu na rosnące koszty mediów i leków.

Podlaskie: budżet NFZ na 2014 r. - tyle samo znaczy mniej
Jak informuje Kurier Poranny, budżet oddziału Funduszu w Białymstoku to 1,9 mld zł. Po 233 mln zł zostaną wydane na podstawową opiekę zdrowotną i refundację cen leków. Tak jak w poprzednich latach, blisko połowa budżetu zostanie przeznaczona na leczenie szpitalne.

Eugeniusz Muszyc, przewodniczący Podlaskiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia, zwraca uwagę, że zbliżona suma w budżecie, wcale nie oznacza, że lecznice będą mieć potrzebne środki. Biorąc pod uwagę inflację, rosnące koszty prądu czy leków, to jest to kwota mniejsza.

Rada oddziału podlaskiego NFZ pozytywnie zaopiniowała przyszłoroczny budżet. Jej przedstawiciel przyznaje jednak, że potrzebna byłaby kwota o 30 proc. większa.

Więcej: www.poranny.pl

Rynek Zdrowia podał, że po raz pierwszy płatnik nie zmienił finansowania na rok następny. Środki przeznaczone na świadczenia zdrowotne w 2014 roku, mają być dokładnie takie same jak w roku bieżącym. Ta decyzja dotyczyć ma wszystkich województw.

Z informacji NFZ wynika, że na 2014 rok zaplanowano na świadczenia opieki zdrowotnej 63.387.601 tys. zł, w tym w oddziałach wojewódzkich Funduszu 62.485.562 tys. zł. Ogólnie oznacza to nominalny wzrost w stosunku do pierwotnego planu na 2013 rok o 412.901 tys. zł, tj. o 0,7 proc., w oddziałach zaś na poziomie wartości planu pierwotnego na 2013 rok.

Rady czterech oddziałów wojewódzkich NFZ - mazowieckiego, pomorskiej, warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego, nie ukrywają, że to co proponuje płatnik nie pokryje potrzeb pacjentów. Ciężki rok czeka m.in. lecznictwo szpitalne, opiekę paliatywną, ale także stomatologię i psychiatrię.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum