Podlaskie: brakuje specjalistów w szpitalach powiatowych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2013 10:02

Anestezjolodzy, kardiolodzy, psychiatrzy, neanatolodzy, gdzieniegdzie ortodonci - dyrektorzy szpitali powiatowych i małych poradni czekają na lekarzy z tych specjalizacji. Ale nie ma chętnych - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Podlaskie: brakuje specjalistów w szpitalach powiatowych

Taka sytuacja jest na rynku medycznym od ładnych kilku lat. Na szczęście w większych miastach raczej nie ma problemu z dostępem do lekarzy specjalistów, obsada w szpitalach jest wystarczająca.

Jak informuje Danuta Zawadzka, dyrektor SP ZOZ w Augustowie, gdyby zgłosił się do niej anestezjolog, zatrudniłaby go od zaraz. Ma trzech lekarzy w tej specjalizacji. Pracują na okrągło. To jednak za mało.

Czytaj: Szpitale powiatowe szukają specjalistów: najważniejsze są pieniądze, ale...

Ciągle nie maleje zapotrzebowanie na radiologów. Tak jest też w Augustowie. W regionie są szpitale, gdzie zatrudniony jest tylko jeden taki specjalista, co powoduje mniejszą liczbę wykonywanych zabiegów.

W Augustowie, Sokółce, Wysokiem Mazowieckiem i Siemiatyczach nie ma żadnego endokrynologa. Mieszkańcy tych powiatów po poradę muszą jeździć do innych miast. Nie najlepiej jest też z kardiologami. Takich specjalistów nie ma np. w Hajnówce, Kolnie, Sejnach.

Dyrektorzy szpitali nie ukrywają, że warunki płacowe są najważniejszym akcentem rozmów w sprawach pracy. Niestety, szpitale powiatowe nie są tu w stanie konkurować z dużymi placówkami wojewódzkimi lub klinicznymi.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum