PAP/Rynek Zdrowia | 05-01-2015 14:27

Podlaskie: blisko 60 proc. gabinetów POZ z umowami z NFZ

Do prawie 60 proc. wzrosła w województwie podlaskim liczba gabinetów POZ, które mają umowy z NFZ. Kilka nowych podmiotów zainteresowanych jest otwieraniem praktyk - poinformował w poniedziałek (5 stycznia) rzecznik oddziału NFZ w Białymstoku Adam Dębski.

W miniony piątek (2 stycznia) Fundusz informował, że umowy ma 159 podmiotów spośród 311. Do północy tego dnia, a także w sobotę i niedzielę umowy podpisało kolejnych ponad 20 gabinetów lekarzy rodzinnych.

Jak podał PAP Adam Dębski, obecnie umowy z NFZ mają 184 gabinety POZ w regionie, czyli blisko 60 proc. wszystkich placówek, które miały umowy w 2014 roku. Dodał też, że pięć nowych podmiotów jest zainteresowanych otwarciem praktyk POZ i podpisaniem umów z NFZ.

Dodał, że sytuacja dotycząca dostępu pacjentów do lekarzy pierwszego kontaktu wciąż jest przez Fundusz monitorowana. W poniedziałek Fundusz sprawdza m.in., jak wygląda sytuacja na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), tzn. czy w związku z zamknięciem części gabinetów jest tam więcej pacjentów i z jakimi problemami się zgłaszają. Dane powinny być znane po południu.

W Podlaskim Oddziale Wojewódzkim NFZ pod numerem telefonu 85 745 95 00 działa infolinia, gdzie można dowiedzieć się o najbliższym czynnym gabinecie. W piątek, pierwszy dzień pracy po zamknięciu gabinetów przez lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego, zadzwoniło tam prawie 800 osób; w sobotę i niedzielę - po kilkadziesiąt każdego dnia.

W Białymstoku, gdzie umowy z Funduszem podpisało w nowym roku 43 proc. gabinetów POZ spośród tych, które miały umowy w 2014 roku, od piątku jest nieczynna m.in. przychodnia przy ul. Pogodnej. W poniedziałek rano przed jej drzwiami stało kilku pacjentów. W rozmowie z PAP mówili, że nie wiedzą czy przychodnia będzie czynna. Na jednej z kartek przyklejonych na jej drzwiach jest informacja, że "kolejny dzień przychodnia nie będzie działać", bo lekarze "walczą o dobro pacjenta".

Są tam też wskazówki, aby w razie potrzeby udać się na pogotowie albo do innej przychodni, a kiedy "strajk się skończy" wrócić do tej przychodni. Znajduje się tam też informacja w jaki sposób pacjenci mogą uzyskać swoją dokumentację medyczną (potrzebną m.in. do przedłużenia leków czy do szczepień) - trzeba do przychodni wysłać list pocztą z prośbą o taką dokumentację.