Podlaskie: będą kontrole lekarzy rodzinnych leczących pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 14:59

Podlaski oddział NFZ zapowiada wzmożoną kontrolę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi o pacjentów chorych na cukrzycę i choroby serca, za których od tego roku lekarze rodzinni dostają trzy razy więcej pieniędzy niż szpitale.

Podlaskie: będą kontrole lekarzy rodzinnych leczących pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wzrost stawki za leczenie takich pacjentów w niektórych przychodniach spowodował rejestrację znacznie większej liczby osób chorych na cukrzycę i zgłaszających problemy krążeniowe.

– Co ciekawe, średnia wieku pacjentów, których tam przyjęto, była w granicach 30-40 lat. Oczywiście i w tej grupie wiekowej takie schorzenia się zdarzają, nie są one jednak tak masowe, jak wynikałoby to z niektórych statystyk lekarzy - mówi Jacek Roleder, dyrektor podlaskiego oddziału NFZ w Białymstoku.

–  Tym bardziej że kiedy później nasi kontrolerzy na podstawie numerów PESEL sprawdzali recepty tychże pacjentów albo to, czy korzystają z porad specjalistów, to po tych pacjentach nie było śladu - dodaje Rolender.

Jak przyznają w funduszu, kontrola w tej sprawie szybko się nie skończy. Do przejrzenia jest ponad 700 kart chorobowych. Na tego typu kontrolę Fundusz zgodnie z prawem ma trzy lata. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wszystkie nieprawidłowo pobrane na ten cel pieniądze powinny wrócić do Funduszu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum