Podlaskie: WSA rozpatrzy sprawę dzierżawy szpitala w Augustowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 września 2013 14:41

9 października Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpatrzy sprawę dzierżawy Szpitala w Augustowie spółce Centrum Dializa w Sosnowcu.

Podlaskie: WSA rozpatrzy sprawę dzierżawy szpitala w Augustowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas posiedzenia sąd administracyjny ustali, czy uchwała rady powiatu augustowskiego o dzierżawie placówki jest zgodna z prawem i czy może być wykonana. Wniosek o rozpatrzenie sprawy złożył Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych.

WSA w Białymstoku pod koniec sierpnia postanowił wstrzymać wykonanie uchwały do czasu rozpatrzenia wniosku związkowców.

Starosta powiatu augustowskiego Franciszek Wiśniewski, który jest organem prowadzącym szpitala, powiedział, że nie będzie składał zażalenia na to postanowienie, by sprawy nie przeciągać, bo nie jest to korzystne dla szpitala.

Władze powiatu augustowskiego chcą przekazać szpital w 25-letnią dzierżawę spółce Centrum Dializa z Sosnowca. Dzięki temu szpital mógłby spłacić 20 mln zł długu i nie zbankrutować.

Dyrektor szpitala podpisała już umowę na dzierżawę, ale nie może jej zrealizować, ze względu na postanowienie sądu. Dzierżawca ma przejąć prawie całą nieruchomość, sprzęt i aparaturę szpitalną.

Spółka jest zobowiązana zapewnić obecny zakres bezpłatnych usług medycznych. Centrum Dializa ma przejąć także kontrakt z NFZ. Spółka zaproponowała 200 tys. zł miesięcznego czynszu, z którego ma być spłacane zadłużenie placówki oraz kaucję 4 mln zł.

Społeczny Komitet Referendalny złożył tydzień temu wniosek o referendum w sprawie odwołania rady powiatu augustowskiego. Do wniosku dołączył 6,5 tys. podpisów.

Głównym zarzutem wobec władz jest wydzierżawienie szpitala prywatnej spółce. Jeśli udałoby się odwołać radę powiatu augustowskiego, swój mandat straci także zarząd i starosta powiatu. Premier wyznacza w takiej sytuacji komisarza, który pokieruje powiatem do momentu ogłoszenia wyborów.

W Szpitalu Powiatowym w Augustowie pracuje ok. 300 osób. Może on przyjąć 175 pacjentów. W powiecie augustowskim mieszka 60 tys. osób, ale w sezonie letnim przyjeżdżają tam setki tysięcy turystów.

Centrum Dializa spółka z o.o. istnieje od 13 lat. W założeniu miała świadczyć usługi z zakresu hemodializoterapii. Obecnie na terenie kraju ma ok. 40 stacji dializ. Ma również w dzierżawie dwa szpitale: w Łasku i Pszczynie. Szpital augustowski byłby trzecią placówką prowadzoną przez spółkę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze