Podlaskie: NFZ zrywa umowy - jednak były kłamstwa ofertowe?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2012 18:29

Sześć poradni specjalistycznych straci wkrótce umowy na świadczenia medyczne z NFZ w Podlaskiem - poinformował w czwartek (26 stycznia) Fundusz. Kontrole wykazały bowiem, że działalność tych placówek wyglądała inaczej niż deklarowana w kontrakcie z NFZ.

To pierwsze zrywane umowy. Czy będą zrywane następne, będzie zależało od treści wyjaśnień, jakie złożą świadczeniodawcy - poinformował PAP rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski.

Z powodu trwających formalności NFZ nie podaje na razie, o jakich świadczeniodawców chodzi oraz jakich specjalistycznych poradni to dotyczy. Fundusz podkreśla, że konsekwencją zerwania umowy z NFZ w trybie natychmiastowym z winy świadczeniodawcy jest to, że nie będzie on mógł ponownie ubiegać się o kontrakt.

Dębski poinformował, że podlaski NFZ prowadzi obecnie kontrole u ponad 60 świadczeniodawców. To głównie poradnie specjalistyczne. W 14 przypadkach kontrolerzy zgłosili różne zastrzeżenia w sposobie realizacji umowy.

- Najczęstszymi nieprawidłowościami były: brak w trakcie kontroli lekarza specjalisty wskazanego w harmonogramie pracy personelu, błędne informacje dotyczące godzin pracy poradni, brak wymaganego sprzętu i oznaczeń ułatwiających orientację pacjentom - poinformował Dębski.

Kontrole potrwają do końca marca. NFZ sprawdza głównie wszystkie nowe podmioty z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które dostały kontrakty oraz te, co do których pojawiły się wątpliwości, ale już po rozstrzygnięciu konkursu. NFZ planuje skontrolowanie ok. 100 podmiotów.

Kontraktowanie usług medycznych w Podlaskiem na 2012 r. wzbudziło wiele kontrowersji. Protestowano m.in. w sprawie kontraktowania dziennej rehabilitacji oraz braku kontraktów dla wielu poradni przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Protestowali związkowcy i pracownicy placówek ochrony zdrowia, pacjenci.

Podkreślano m.in., że kontrakty dostały często niepubliczne podmioty, nowe na rynku, nieposiadające wymaganego sprzętu, czy będące dopiero w trakcie organizacji, a umów nie dostały poradnie z tradycjami i wyposażeniem.

Wyjaśnień żądali posłowie, sprawa interesuje radnych. Zajmowała się nią także Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego. W podlaskim NFZ trwa kontrola prowadzona przez Ministerstwo Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum