Podlaskie: NFZ zapłacił szpitalom połowę kwoty za nadwykonania z 2011 roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2012 20:23

NFZ zapłacił podlaskim szpitalom za połowę świadczeń za usługi medyczne wykonane w 2011 roku nie w ramach kontraktów. To około 24,6 mln zł.

Fundusz zawarł ugody ze wszystkimi szpitalami w województwie. Placówki zgodziły się na taką propozycję, pieniądze zostały wypłacone - poinformował w środę (22 lutego) rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski.

Różne szpitale dostały jednak pieniądze w różnej wysokości. W dużym stopniu zależało to od rodzaju świadczeń wykonanych ponad umowami.

Rzecznik poinformował, że w całości NFZ zapłacił np. za świadczenia na intensywnej terapii, za niektóre procedury kardiologiczne, neonatologiczne i neurologiczne. Pokrył także koszty substancji czynnych stosowanych w chemioterapii i programach terapeutycznych.

- Wysoko zostały opłacone również świadczenia onkologiczne, chirurgiczne i kardiochirurgiczne - dodał Dębski.

W znacznie mniejszym stopniu NFZ zapłacił natomiast za nadwykonania w innych dziedzinach, które nie wymagały od szpitali ponoszenia większych nakładów. Np. za świadczenia w pediatrii czy leczeniu chorób wewnętrznych fundusz pokrył jedną czwartą nadwykonań.

Najwięcej nadwykonań NFZ opłacił w tych szpitalach, które na co dzień stosują w leczeniu nowoczesne terapie, np. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku czy w Białostockim Centrum Onkologii.

Łącznie na leczenie szpitalne w 2011 roku podlaski oddział NFZ wydał 857 mln zł.

W 2011 r. NFZ wypłacił szpitalom za świadczenia wykonane poza umowami w 2010 r. sumę 17,3 mln zł i było to 43 proc. nadwykonań zgłoszonych przez szpitale. Wówczas nadwykonania przekroczyły 41 mln zł.

W Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku trwa cywilny proces z powództwa szpitala w Grajewie, który domaga się od NFZ zapłaty 1,4 mln zł za świadczenia medyczne wykonane w 2009 roku ponad limit. Grajewski szpital jako jedyny w regionie zdecydował się wtedy dochodzić swoich pieniędzy na drodze sądowej. Sąd pierwszej instancji nakazał NFZ w lutym 2011 r. wypłatę szpitalowi 350 tys. zł. Od wyroku odwołały się obie strony. Sprawa jest w toku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum