Podlaskie: NFZ zapłacił szpitalom 17,3 mln zł za nadwykonania z 2010 roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2011 11:01

17,3 mln zł zapłacił NFZ podlaskim szpitalom za tzw. nadwykonania w 2010 roku. Na mocy ugód świadczeniodawcy zrzekli się dalszych roszczeń, co oznacza, że nie złożą pozwów sądowych o zapłatę nadwykonań - poinformował Adam Dębski, rzecznik Podlaskiego OW NFZ.

Podlaskie: NFZ zapłacił szpitalom 17,3 mln zł za nadwykonania z 2010 roku

W 2010 roku szpitale w regionie wykonały świadczenia medyczne ponad zawarte z NFZ umowy na kwotę 42,5 mln zł. Jak poinformował Dębski, było to dwukrotnie mniej niż w 2009 roku. Średnio placówki dostały 43 proc. wartości nadwykonań. 

Jak tłumaczy Dębski, to - ile pieniędzy z nadwykonań dostał szpital - zależało przede wszystkim od rodzaju wykonanych świadczeń. Najwyżej wycenione były procedury ratujące życie. W całości zapłacono np. za leki potrzebne do chemioterapii. W 2010 roku najwięcej świadczeń wykonanych ponad limit było właśnie w chemioterapii (na sumę 8,9 mln), na oddziałach chorób wewnętrznych (6,8 mln), pediatrii (4,2 mln) i chirurgii ogólnej (2,8 mln). Szpitale otrzymały zapłatę za 30-75 proc. nadwykonań. 

Skąd znaczny spadek nadwykonań w szpitalach w 2010 roku? Według Dębskiego NFZ ocenia, że szpitale bardziej restrykcyjnie pilnowały wykonania kontraktu. Nie potrafił powiedzieć, czy może to oznaczać, że więcej osób nie zostało przyjętych do szpitali, bo - jak powiedział - fundusz nie ma takich statystyk. Dodał jedynie, że fundusz nie ma większej liczby skarg od niezadowolonych pacjentów z powodu ograniczeń w szpitalach. 

Za 2009 rok podlaskie szpitale wykonały świadczenia medyczne ponad umowy na sumę 85 mln zł. NFZ zawarł ugody ze szpitalami i wypłacił im pieniądze na poziomie 20-30 proc. nadwykonań. Szpitale otrzymały łącznie ponad 31,8 mln zł. Tylko jeden szpital - powiatowy w Grajewie - nie zawarł porozumienia z NFZ i pozwał fundusz do sądu. Sąd orzekł, że NFZ ma zapłacić szpitalowi około 350 tys. zł, czyli 25 proc. dochodzonych żądań. Wyrok nie jest prawomocny. 

Dyrektor Szpitala Ogólnego im. dr Ginela w Grajewie, Grzegorz Dembski, poinformował, że 7 marca otrzymał uzasadnienie wyroku i w ciągu dwóch tygodni zostanie złożona apelacja. 

Pytany o rozliczenie nadwykonań za 2010 rok powiedział, że w kierowanej przez niego placówce wyniosły one 1 mln zł, a fundusz zapłacił 30 proc. ich wartości, ale były też dokonane przesunięcia środków z oddziałów, gdzie kontrakt nie został wykonany. Łącznie szpital otrzymał 600 tys. zł, co uznał za satysfakcjonujące. W 2009 roku szpital w Grajewie miał nadwykonania świadczeń na sumę 1,8 mln zł.  

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ wydał na leczenie szpitalne w 2010 roku 810,9 mln złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum