Podlaskie: 6 mln dla szpitali - na inwestycje i zakup sprzętu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2018 14:47

Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał szpitalom 6 mln zł na niezbędne inwestycje.

Dzięki tym środkom szpitale będą mogły zrealizować swoje projekty Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Środki trafią do Białostockiego Centrum Onkologii, Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku i Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.

- Samorząd województwa prowadzi 13 podmiotów ochrony zdrowia i wszystkie są wspierane pod względem inwestycyjnym, w celu podnoszenia jakości świadczonych usług - mówił marszałek podlaski Jerzy Leszczyński.

Przypomniał, że w latach 2010-2018 z budżetu województwa i UE wydano łącznie na inwestycje, zakupy sprzętu, wkłady własne szpitali do różnych projektów ok. 591,5 mln zł, przy czym 285,5 mln zł z tej kwoty to pieniądze z budżetu województwa.

Białostockie Centrum Onkologii dostanie łącznie 3,5 mln zł na pięć projektów. Wicedyrektor tego szpitala ds. lecznictwa Marek Kiluk zapowiedział, że najważniejszym będzie utworzenie centralnej pracowni leków cytostatycznych. Szpital kupi też gammakamerę na potrzeby Zakładu Medycyny Nuklearnej i m.in. wymieni lampę w tomografie komputerowym.

Szpital wojewódzki w Białymstoku otrzyma prawie 2,2 mln zł, również na kilka projektów. Dyrektor placówki Cezary Nowosielski wyjaśnił, że 410 tys. zł placówka planuje wydać na sprzęt, a ponad 544 tys. zł na modernizacje obiektów. Będzie też np. kupować wyposażenie powstającego Regionalnego Ośrodka Leczenia Ciężkich Niewydolności Oddechowych z Terapią Pozaustrojową ECMO.

Zarząd województwa zdecydował także, że zabezpieczy wkład własny do inwestycji szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, który przebudowuje obiekt na potrzeby lepszej opieki w psychiatrii dorosłych, także z oddziałem terapii odwykowej w uzależnieniu od alkoholu dla kobiet. Wartość inwestycji to 10,7 mln zł: wkład własny z budżetu województwa ma wynieść 7,3 mln zł, reszta pochodzi z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) 2014-2020.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum